V severní stěně Matterhornu se opět závodilo

V severní stěně Matterhornu se opět závodilo

Kolem „speed climbingu“ v horách je hodně debat. Není přehnaně riskantní? Zaslouží si takovou pozornost? Posouvá vůbec horolezectví? Svoji hodnotu tyto výstupy určitě mají, protože naznačují nový směr. Dani Arnold si to buď myslí taky, anebo ho běh alpskými stěnami prostě baví.

Švýcarský horolezec se do horského symbolu své země pustil ve středu 22. dubna v 8:44. Časem hodina a 46 minut překonal výkon svého krajana Ueliho Stecka z roku 2009 o celých deset minut. Oba se skrz severní stěnu vydali Schmidovou cestou, která překonává převýšení 1100 metrů. „Ze začátku jsem se vůbec necítil dobře a přemýšlel jsem o ukončení pokusu. Nebyl jsem super-rychlý, ale dostal jsem se do dobrého rytmu“, popsal Dani Arnold své dojmy z výstupu.

Pro srovnání, legendární Jean-Christoph Lafaille cestu přelezl 12. dubna 1995 za 17 hodin. Nutno však dodat, že výstup byl veden v rámci tzv. Alpské odysey, kdy se pokusil v 16 dnech vystoupit na deset velkých alpských stěn. Nastoupal při tom 20 000 výškových metrů (vše free sólo) a urazil 180 kilometrů.

Přečtěte si o této velké postavě francouzského horolezectví více. Lafaille svými výstupy ohromoval celý horolezecký svět, a to především od devadesátých let 20. století až do své smrti v roce 2006 při pokusu o první sólo zimní prvovýstup na Makalu.

Rivalita Arnolda a Stecka

Matterhorn (4478 m) není jediným místem, kde se Arnold se Steckem konfrontovali, co se rychlosti průstupu týče. Stejný příběh se odehrál i na Eigeru, kde v roce 2008 Steck prostoupil stěnou za 2 hodiny a 47 minut. Arnold odpověděl v roce 2011 o 19 minut rychlejším časem. Nutno dodat, že Arnold použil na Hinterstoisserově traverzu fixní lano a výstup byl oproti Steckovi mimo zimní období.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: