V lednu musí mít Eva Samková hrany nabroušené

V lednu musí mít Eva Samková hrany nabroušené

Již za pár dní startuje Mistrovství světa ve snowboardingu a freestyle lyžování v rakouském Kreischbergu. A týden na to se v americkém Aspenu konají legendární X-Games. Na obou akcích samozřejmě nemůže chybět ani famózní snowboardcrossařka a olympijská vítězka z loňských her v Soči Eva Samková.

Plány na tuto sezónu představila na listopadovém setkání s novináři, kde také došlo k odhalení jejího loga společně s tím pro český snowboardcrossový team. Navíc se na konci minulého roku umístila na druhém místě v soutěži o českého sportovce roku, čímž jen pečetila svůj úspěšný rok.

Po několikanásobném zranění kotníku je přední česká zimní královna jednoho prkna opět v plné síle a soustředí se na novou sezónu. I když se letním přípravám nemohla věnovat naplno, ať už kvůli zranění nebo poolympijským povinnostem, které jí dle jejích slov vzaly spoustu sil, je připravena se do závodění vrhnout hned od samotného začátku: „Spoléhám se na falešnou, tak doufám, že se dostaví,“ komentovala se smíchem Eva. Testovací závod měla s celým českým snowboardcrossovým teamem absolvovat v rakouském Montafonu, závod byl však pro nedostatek sněhu nejprve odložen, aby pak byl zcela zrušen. Takže za týden do toho půjde „na první dobrou“.

Mistrovství světa a X-Games jsou ale zároveň také vrcholem této sezóny, větší akce už se v tomto roce konat nebudou. Že se Eva soustředí hlavně na Světový šampionát, potvrdil na tiskovce i šéftrenér české reprezentace Marek Jelínek: „To se nám ještě nepodařilo vyhrát, nemáme ani žádnou medaili.“ Mezi dospěláky byla Eva doposud nejlépe pátá. Z tratě ve štýrském Kreischbergu je ale cítit určitý respekt: „Nikdy jsme tam nejeli žádný závod a najednou tam udělaj mistrovství světa, tak uvidíme, jak to zvládnou, ale ty Rakušáci uměj zamakat a postavit dobrou trať“, uklidňovala se Eva. Na start kvalifikace se Eva postaví 15. ledna, o den později už se pojede o titul.

Český tým však nezůstává jen u závodění, ale část jeho členů se věnuje i výukové osvětě, neboť podle jejich slov až 90 % snowboardistů, které potkávají na sjezdovkách, jezdí technicky špatně. Zároveň s tím se podílí na vývoji „prken“ pod značkou Rocket Snowboards, projektu, jehož cílem je vytvoření špičkových a současně cenově dostupných snowboardů, kompletně vznikajících v České republice, pro všechny kategorie jezdců.

„V této oblasti navazujeme na několikaletý vývoj snowboardcrossového speciálu, na kterém Eva Samková vyhrála jeden ze závodů Světového poháru, kvalifikaci na OH v Soči, juniorská mistrovství světa,“ uvedl Jakub Flejšar, bývalý osobní trenér Evy. Ač jsou snowboardcrossové speciály tvrdší a s trochu jinou konstrukcí než klasická prkna, která se objevují na krámech, a nedají se v podstatě koupit, mnohem lépe opisují kružnici, a proto jsou mnohem vhodnější jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé snowboardisty: „Rozhodli jsme se, že je na čase je distribuovat,“ dodává Jakub.

S výukovou osvětou a vývojem české značky snowboardů souvisí i podpora Czech Snowboardcross Teamu projektu Hvězdy na sněhu, seriálu veřejných snowboardových závodů pro děti a mládež, jehož součástí bude i možnost vyzkoušení snowboardcrossu. V plánu je minimálně 6 víkendových zastávek.

A s novou sezónou, novými projekty a novými výzvami přišla i nová loga. V tom Evině samozřejmě nemůže chybět její pověstný knírek: „Současné logo je mnohem propracovanější a je mi mnohem bližší, líbí se mi mnohem víc vizuálně, na knírek už jsem začala být alergická, sice tam stále je, ale není to úplně na první pohled, je to více neutrální,“ okomentovala nové logo Eva, v jehož verzích se objevuje její motto „nebul a makej“ nebo „Eva forever“.

Na závěr zimy v dubnu se Eva chystá do Kanady okusit i jinou, neolympijskou disciplínu, a to freeride: „Jsem nadšená, bude to úlet, moje první pořádný freeridování. Jedeme s Tomikem Krausem, Ondrou Bankem a Robinem Kaletou a doufám, že se připojí i Majkl Novotný,“ těší se na výlet Eva. Na tiskovce na tento heliski podnik své příznivce zvala, tak třeba se ještě volná místa najdou a můžete tak vyrazit po boku olympioniků a freeriderů do zasněženého ráje na soukromou chatu s helikoptérou za splněním svého snu i vy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: