V jakých botách chodí dálkové trasy česká hikerka Viktorka Rys? Inspiruj se

V jakých botách chodí dálkové trasy česká hikerka Viktorka Rys? Inspiruj se

Výběr bot na dálkový trek nemusí být vůbec snadný. Požadavky a nároky na takovou obuv se mohou u každého více či méně lišit. Na trekách, kde šlapeme stovky, možná tisíce kilometrů požadujeme od bot hlavně pohodlí a prodyšnost. V čem tedy chodí na dálkové treky známá česká hikerka Viktorka Rys?

Viktorka Rys

Viktorka Rys cestuje s ultralehkou výbavou, bez letadel a nízkonákladově. Věnuje se zejména sólo dálkovým horským přechodům se zálibou v off-trailu. Mezi její nejvýraznější cesty patří dvojnásobný přechod karpatského oblouku s cílem v Banátu, přechod balkánských hor s cílem v Istanbulu a přechod Kavkazu od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbájdžánu. Půl roku žila na Islandu, kde pracovala jako honačka ovcí. Na cestách fotí, filmuje, dobrovolničí a testuje vybavení pro obchod Pod 7 kilo.

Když je v Česku, píše články, pořádá cestovatelské přednášky a workshopy. Vydala knihu a audioknihu Hory a nekonečno

V čem chodí do hor ?

Od roku 2018 nosím model Altra Lone Peak. Pořídila jsem si je zejména na běhání na Islandu, pak jsem je začala nosit i na vícedenní treky. Když se osvědčily i na dvou třítýdenních trecích v Alpách, už jsem nepochybovala o tom, že s žádnými jinými botami dostupnými na trhu nebudu spokojenější ani na dálkových trecích. Tam je potřeba kromě pohodlí a dobrého gripu také univerzálnost. 

Lone Peak jsou dobře odpružené, takže zůstávají pohodlné i během delších úseků na zpevněném a kamenitém povrchu. Díky dobré přilnavosti obstojí i ve většině offtrailových podmínek. Jejich limity se však projeví v lezeckém terénu, kde v měkkých botách chybí potřebná opora.

Častým problémem při hikování bývají puchýře a otlaky, avšak s Altrami mi tahle nepříjemnost zůstala jen vzpomínkou. Výrazně se mi díky nim zvýšil komfort, pokud jde o problémy spojené s bolestmi kloubů, což přikládám zejména jejich nízké hmotnosti, volnosti, kterou v nich cítím, a nulovému dropu. 

Sušení trekových bot Altra Lone Peak, Albánie (Viktorka Rys)
Sušení trekových bot Altra Lone Peak, Albánie (Viktorka Rys)

Oceňuji také prodyšnost, díky níž se mi ani v létě noha nepaří a rychle uschnou. V mokrém terénu si do nich oblékám voděodolné ponožky, na sníh a náledí na ně navlékám ještě nesmeky. Osvědčily se mi i během vícedenních zimních treků, včetně pohybu na sněžnicích. Altry mají špičku ve tvaru lidské nohy a prsty se v nich mohou pohybovat, takže se lépe prokrvují než například v pohorkách. Co se týče životnosti, mám štěstí, že mi vždy vydržely 1200+ km, což je na běžecké boty velmi slušné. Ovšem životnost je dána mnoha faktory a mně nejspíš hraje do karet drobnější postava, lehký batoh a styl chůze.

Viktorka Rys

(Upřímné a autentické hodnocení. ALTRA Viktorku finančně ani materiálně nesponzoruje.)

ALTRA LONE PEAK 

Legenda. Nejoblíbenější bota na amerických dálkových trecích. Favorit českých kluků a holek vydávajících se na dlouhé štreky jako Stezka Českem, Svatojakubská cesta nebo třeba GR 11. 

Nynější sedmá verze (Lone Peak 7) má rychleschnoucí svršek zpevněn v kriticky namáhaných místech. Mezipodešev EGO™ poskytuje střední míru tlumení. Inovovaná podrážka MaxTrac™ složená z různě tvrdých směsí kopíruje tvar lidského chodidla a zajišťuje vynikající přilnavost.

  • Drop: samozřejmě nula
  • Výška podešve: 25 mm
  • Hmotnost: 314 g

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: