HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

V Itálii už se naplno lyžuje, jízda mimo sjezdovky je ale nebezpečná

V Itálii už se naplno lyžuje, jízda mimo sjezdovky je ale nebezpečná

Italské Alpy hlásí plný provoz. Většina sjezdovek je již volně přístupná návštěvníkům. Přírodního sněhu přibývá. Tam, kde ho není dostatek, zaskakují sněhová děla.

Pomalý start sezóny

Začátek pořádné zimy na sebe nechal dlouho čekat. Jak v Čechách, tak v zahraničí. Tam, kde si jindy již dlouho před Vánoci lyžaři užívali sněhové nadílky, letos bojovali s nedostatkem sněhu a vysokými teplotami.

Na přelomu listopadu a prosince se naštěstí začala návštěvníkům otevírat většina sjezdovek a před vánočními svátky nemusel mít nikdo obavu, že by si nezalyžoval. Podle hlášení místních delegátů jede většina lanovek ve všech italských střediscích.

Lyžování v Itálii nezklame zkrátka nikdy. Tam, kde nebyl dostatek přírodního sněhu, zastala svou práci sněhová děla.

Na umělý sníh raději dopoledne

Vzhledem k tomu, že se nad Alpami zdržela teplá fronta, denní teploty nezřídka stoupaly nad bod mrazu. V takových případech, podle delegátů cestovní kanceláře Nev-Dama, se podmínky pro lyžování v odpoledních hodinách horšily, objevovaly se zledovatělé plotny a sníh byl velmi těžký. Do rána ale bylo vše zase v nejlepším pořádku.

Nyní se do Alp vrátilo přírodní sněžení a bílé pokrývky značně přibývá. Skvělé podmínky hlásí například Livigno nebo Marmolada.

Tip: Neváhejte a využijte last minute nabídek, sněhové podmínky jsou den ode dne lepší, zatímco lyžařů ještě zdaleka tolik není. Pojeďte si užít nerušenou lyžovačku! Objednejte si svůj zájezd na webových stránkách Nev-Damy.

Varování před lavinami

Hned několik případů pádu lavin, které vzaly s sebou i lidské životy, dokazuje, že lavinové nebezpečí je skutečně aktuální. Během krátkého období na mnoha místech napadlo značné množství sněhu. V kombinaci s umrzlým starším sněhem pak vytváří poměrně nebezpečný povrch pro lyžaře.

Ale jak upozorňují odborníci, lyžování není třeba se vzdávat. Zimní Alpy jsou bezpečné, stačí jediné: zůstat na upravovaných sjezdovkách. Akutní nebezpečí hrozí mimo upravované lyžařské trasy. Tam však lavinu dokáže utrhnout i jen jeden jediný lyžař.

Doporučení: Pokud se zraníte, nebo utrpíte jakoukoli jinou újmu mimo sjezdovku, nevztahuje se na váš problém ani základní cestovní pojištění. Další důvod, proč zůstat na sjezdovce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: