Užijte si celoroční lyžování! Jde to ve švýcarském Zermattu a Saas Fee.

Užijte si celoroční lyžování! Jde to ve švýcarském Zermattu a Saas Fee.

Uprostřed léta ze zaparkovaného auta vyskáče skupina lyžařů v plné polní. Taková podívaná není neobvyklá v okolí ledovců Zermatt a Saas Fee na jihu Švýcarska. Nachází se zde jedny z největších areálů pro letní lyžování v Evropě. Díky společnému ski passu je zde k dispozici více než 40 km sjezdovek.

Foto: Switzerland Tourism

Letní lyžování má svůj původ v přípravách švýcarských závodních lyžařů, kterým chtěli jejich koučové zpestřit trénink. Dnes začíná hlavní sezona pro letní lyžování v polovině července a svahy jsou sjízdné především dopoledne – díky pálícímu slunci a množství sportovců dostává sněhová pokrývka zabrat. I přes všudypřítomné sluneční paprsky je nutností dostatečná vrstva oblečení – počasí na ledovcích se totiž může každou chvílí změnit. Nezbytností jsou sluneční brýle a zásoba opalovacího krému.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Sjezdovky s výhledem na Matterhorn, Zermatt

Zermatt se pyšní tím největším a nejvýše položeným lyžařským střediskem v Evropě. Od května do poloviny listopadu zde lyžaři a snowboardisti brázdí 21 km sjezdovek na Theodulském ledovci. Pomáhá jim v tom 8 vleků. Jezdí se přitom skutečně vysoko, nejvíce tratí se nachází nad hranicí 2500 km, některé až v 3899 metrech. Idylu podtrhuje výhled na sedmou nejvyšší horu Alp, Matterhorn.

Tratě jsou velmi dobře udržované a hodí se pro začátečníky i pokročilé. Ve velkém areálu třinácti sjezdovek si pro sebe najde každý něco. Pro dobré lyžaře je zde několik kilometrů černých sjezdovek a úseků s boulemi, dalším se bude líbit snowpark s dlouhou U-rampou. Další část oblasti slouží jako letní výcvikový tábor pro národní lyžarskou reprezentaci a nabízí tak také skvělou podívanou.

Sněhové podmínky jsou nejlepší brzy dopoledne, kdy původně zmrzlý sníh změkne. Brzy ráno po propršené noci jsou svahy zapadlé čerstvým prašanem. V čase kolem oběda může sníh ztěžknout a zvlhnout, proto se v období od července do srpna areál často zavírá již kolem 14:00.

Vleky jsou zde zpravidla otevřeny již od 7:00, tím nejpopulárnějším přitom je Klein Matterhorn cable car, který návštěvníky vyváží do výše 3820 metrů. I přes svou rychlost mu tato cesta trvá 45 minut.

Prudké svahy zalité sluncem, Saas Fee

Saas Fee je malé město v údolí sousedícím s Zermattem. Zdejší ledovec je menší než ten zermattský, jeho svahy jsou ale o něco prudší a je proto oblíbený mezi množstvím lyžarských reprezentantů.

Sjezdovky jsou skvěle udržované a hodí se především pro pokročilé lyžaře, ale také freestylery. Naleznete zde i snowpark pro pokročilé i začínající sportovce. Stejně jako na Zermatt, také sem přijíždějí v létě trénovat profesionální sportovní týmy z celé Evropy.

Na ledovec návštěvníky vyváží Alpin metro – lanovka projíždějící tunelem, kterou lze považovat za nejvýše položené metro na světě. Její konečná stanice Allalin, kam kabinka dorazí po 45 minutách jízdy, leží ve výšce 3500 m.n.m.  Lanovky se otevírají v 7:30 a obvykle stejně jako na Zermattu obvykle jezdí do 13:00 či 14:00.

Návštěvníkům je na svazích k dispozici pouze jedna horská restaurace a malý obchod, doporučuje se proto brát si vše potřebné s sebou již ráno. Oběd v otáčivé restauraci s výhledem na Walliské Alpy však může být příjemným zakončením prolyžovaného dne.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: