Uvázání nouzového sedáku ze smyček + VIDEO

Uvázání nouzového sedáku ze smyček + VIDEO

Sedací úvazek je ve své podstatě jednoduchá záležitost. Velmi zjednodušeně nejde o nic víc, než obepnout nohy, pas a spojit to dohromady. Díky tomu je sedák možné v nouzi velmi jednoduše a rychle sestrojit pomocí smyčky a karibiny.

Jak vyrobit za pomoci smyček a karabin celotělový sedák?

Podle mě je tento improvizovaný sedák hodně užitečná věc. Je asi málo pravděpodobné, že byste si vzali lano, karabiny, ale sedák nechali doma. Stejně tak je malá šance, že se vám se sedákem něco stane, ale jak se říká, náhoda je blbec. Nejpravděpodobnější využití je podle mě při nějaké nečekané záchranné akci.

Základní typ tohoto improvizovaného sedáku je možné uvázat pouze za pomocí jedné smyčky a jedné karabiny se zámkem. Při výšce 181 cm a váze kolem 82 kilogramů potřebuji smyčku, která má v obvodu 240 cm. Variantou je použití plochého popruhu, který si svážete dle potřeby pomocí skotského uzlu.

Smyčku si jednoduše omotáte kolem pasu, potom si prostrčíte ruku mezi nohama a stejnou cestou vyvedete smyčku ven. Zhruba v pase vám vzniknou tři očka, jimiž prostrčíte karabinu, která celý řetězec uzamkne (viz obrázek níže).

K tomuto sedáku můžete z další smyčky vyrobit prsák. Smyčku uprostřed přepůlíte uzlem. Poté si ji nasadíte na záda podobně jako batoh. „Ramenní popruhy“ vpředu spojíte karabinou. Za pomoci další smyčky (nebo bez ní) propojíte se sedákem, který jsem popsal dříve, a celotělový úvazek je na světě. Něco jiného už je jeho pohodlí při zatížení Smějící se.

Další možností je tzv. švýcarský způsob

Lepší než slova tady bude určitě video, protože jde o několik úkonů, které bych jen těžko popsal tak, aby byly pochopitelné. Potřebovat budete nějaký ten metr plochého popruhu.

https://www.youtube.com/watch?v=-qogNohudpo

Existuje mnoho dalších způsobů, jak vytvořit sedák či prsák. Funkci však mají všechny způsoby stejnou, takže mi přijde zbytečné je tady vypisovat. Další možností je samozřejmě vázání úvazku z lana, ale to je trochu jiná kapitola, tady jsem se chtěl zaměřit na smyčky případně plochý popruh.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: