Úspěch českých speleopotápěčů v Mexiku

Úspěch českých speleopotápěčů v Mexiku

  Podvodní jeskyňáři Daniel Hutňan a Miroslav Manhart našli na mexickém Yucatánu spojení zatopených jeskyních systémů K´oox Baal a Tux Kupaxa a objevili tak čtvrtý nejdelší podvodní jeskyní systém na světě.

Oddíl Speleoaquanaut se výzkumem jeskyní na pobřeží největšího mexického poloostrova zabývá už od roku 2003 v rámci projektu Xibalba, jenž byl i podpořen v rámci Expedičního fondu. Koncem listopadu 2011 vyrazili na další cestu do Mexika Dan Hutňan s Mírou Manhartem s cílem zmapovat jeskyní systém K´oox Baal nedaleko města Tulum na jižním pobřeží Yucatánu a pokusit se najít spojení této jeskyně se sousedním jeskynním systémem Tux Kupaxa.

To se jím po 10 dnech hledání pod hladinou povedlo a spojením jeskyního systému K´oox Baal s délkou 36 km a systému Tux Kupaxa s délkou 20 km vzniknul čtvrtý nejdelší zatopený jeskynní systém na světě. Všechny tři delší jsou rovněž na Yucatánu – Ox Bel Ha a Sac Actun mají přes 200 km, třetí je Dos Ojos s 82 kilometry délky. Potápěči předpokládají, že by K´oox Baal mohl být propojen s 51 km dlouhým pátým nejdelším systémem Xunaan Ha, který leží nedaleko, pak by se K´oox Baal dostal na třetí místo tabulky prezentované tamní speleologickou organizací Quintana Roo.

Pro lepší představu, jak to v yucatánských jeskyních vypadá, doporučuji podívat se na video z potápění jiné výpravy v jeskyním systému Tux Kupaxa.

Jelikož čeští speleopotápěči jsou především speleologové a až v zápětí potápěči, tak své objevy kvalitně mapují, K´oox Baal je tak i nejdelší zmapovanou jeskyní světa. V zahraničí bývají častější potápěči, kteří přešli do jeskyň, a tak jsou všechny větší jeskyně zmapované jen z velmi malé části.

Svým výzkumem Češi přispívají hned do několika oblastí. Již v minulosti našli v jeskyních kostry několika již vyhynulých živočichů. Průzkum jeskynních systémů je také podstatný vzhledem k plánované výstavbě nového mezinárodního letiště v Tulumu, kde je v projektu případné podtunelování území nutné zahrnout. Současné jeskynní objevy končí zhruba 5 kilometrů od plánované přistávací a vzletové dráhy.

V únoru poletí do oblasti další expedice, tak jim přejeme hodně štěstí!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: