Ueli Steck – vzorová aklimatizace a trénink + VIDEO

Ueli Steck – vzorová aklimatizace a trénink + VIDEO

Na vysoké hory jezdí čím dál více lidí a mnohdy jsou na to po fyzické stránce nepřipraveni anebo, což je častější, podcení aklimatizaci. Pravdou však je, že ta se ošidit nedá…

Tohle video bylo natočeno už dávno, přesněji řečeno v roce 2011, ale generální sponzor Ueliho Stecka – Mountain Hardwear ho na youtube před několika dny opět „zavěsil“. Na horolezeckých fórech se spekuluje, vzhledem k povaze videa, že by mohlo jít o jakýsi signál, který říká „Ueli se do Nepálu vrátí“.

Ale dost spekulací. Myslím, že o tom co se stalo letos na Everestu, toho bylo napsáno a namluveno až dost. Pokud se podíváte na video níže, tak kromě toho, že v něm Ueli vyzdvihuje krásu Nepálu, je především o tréninku. Tyhle tréninkové dávky si „švýcarská mašina“ naordinovala v rámci expedice „Himalaya (2011)“, jejíž hlavní myšlenkou bylo lézt rychle a alpským stylem ve vysokých nadmořských výškách. Ueli je zastáncem hesla lézt rychle, znamená lézt bezpečně. Pokud se však podíváme na cesty a hory, na kterých je schopen „lézt rychle“, zbývá jen kroutit hlavou.

Měsíční trénink v údolí Khumbu, aneb běhání v 5000 metrech!

https://www.youtube.com/watch?v=NnfwKZYsx4s

Takhle by měla vypadat každá příprava/aklimatizace na osmičku či sedmičku (pravděpodobně v menších dávkách, protože málokdo má takovou pumpu jako Ueli) a nebylo by tolik zbytečných úmrtí. Je však pravda, že většina z nás není povoláním „rychlostní horolezec“ a schází nám jak čas, tak finance pro takovou důkladnou přípravu, pokud tedy pomineme faktor lenivosti Usmívající se.

Dá se tušit, že podobně náročným a svým způsobem puntičkářským tréninkem si Ueli projde ještě vícekrát a my můžeme jen hladově očekávat, s čím, pro nás smrtelníky šíleným, přijde příště!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: