Ueli Steck: traverz alpskými čtyřtisícovkami

Ueli Steck: traverz alpskými čtyřtisícovkami

Pokud zahlédnete v nějakém filmu postavu, která šplhá na téměř kolmou horu neuvěřitelnou rychlostí – téměř běží – a zapichuje cepíny do sněhu, zcela určitě máte tu čest vidět v akci Ueliho Stecka.

Ueli, přezdívaný „švýcarská mašina“, je momentálně zřejmě nejextrémnějším evropským alpinistou současnosti. Je výborný ve sportovním lezení, rychlolezení, rád dělá sólo výstupy, zvládá téměř všechny horské disciplíny.

S lezením začal ve dvanácti letech a v osmnácti už slezl severní stěnu Eigeru. Podařilo se mu uskutečnit prvovýstupy na Aljašce, v Nepálu nebo Gasherbrum II v Pákistánu. Bez kyslíku zdolal Everest a novou cestu jižní stranou Annapurny.

82 vrcholů za 80 dní

Zdolat 82 alpských čtyřtisícovek za 80 dní? Nemožné! Tedy pokud se nebavíme o Uelim Steckovi, který se pozve dalšího bláznivého horolezce, Michiho Wohllebena, který se v jednadvaceti letech stal jedním z nejmladších horských průvodců pro IVBV. S lezením začal ještě dříve než Ueli, ve svých osmi letech a šest let poté už zdolal svojí první čtyřtisícovku.  První pokus o souvislý traverz všech alpských čtyřtisícovek uskutečnili v roce 1993 dva britští horolezci Martin Moran a Simon Jenkins, podařilo se jim zdolat 74 vrcholů za 52 dnů.

Sv.Mořic – Interlaken- Zermatt-Chamonix-Gran Paradiso- Masiv Écrins.  V plánu mají Ueli s Michim slézt nejen tyto, ale kompletně všechny čtyřtisícové vrcholy švýcarských, italských a francouzských Alp, kterých je právě 82. Navíc chtějí překonat vzdálenosti mezi jednotlivými vrcholy pouze vlastními silami jen s nejnutnějším vybavením (lyže, paraglide, kolo a lezecké vybavení).

Měli by našlapat více než 1000 kilometrů na kole, překonat převýšení 100 kilometrů – toto vše chtějí stihnout za neuvěřitelných 80 dní! Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie.

Takový je plán. Hory jsou ale nevyzpytatelné, horští bohové se často vysmějí všem do detailu promyšleným expedicím a plány je třeba rychle změnit.

Neuvěřitelnou sportovní výzvu sleduje film 82 vrcholů švýcarského režiséra Samuela Gygera, který je jedním z hlavních filmů festivalu Expediční kamera.

Film je natáčený ze dvou perspektiv – z pohledu protagonistů, kteří točí sami sebe, ale také je na cestě doprovází helikoptéra s filmovou posádkou. Díky této kombinaci film nabízí dechberoucí výhledy, ale také autentické záběry alpinistů, které dají divákovi pocit, že je součástí tohoto dobrodružství. Pokud se chcete stát svědky nadlidského sportovního výkonu, nenechte si ujít 82 summits!

Expediční kamera 2016: Mizející národy, divoká příroda i extrémní výkony

Festival nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, Expediční kamera, je právě teď ve vašich kinech. 7. ročník probíhá v termínu od 18. února až do 5. dubna ve 221 českých a slovenských městech. Na diváky opět čeká pořádná dávka cestovatelských zážitků, divoké přírody i napětí.

Dobrodružství, odvaha, divoká příroda ve více než 220 městech v ČR a na Slovensku!

www.ExpedicniKamera.cz

Více na: FB


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: