Údolí Val Müstair nabízí pobyt ve Švýcarském národním parku a klidné vesničky

Údolí Val Müstair nabízí pobyt ve Švýcarském národním parku a klidné vesničky

Krásná příroda všude kolem malebných vesniček přímo vybízí k prozkoumávání a výletům po okolí. V zimě můžete ve Švýcarském národním parku vyrazit na sněžnicové túry nebo zkusit jednu z běžkařských tras v údolí. Krásné vrcholy hor vám nabídnou za pěkného počasí úžasné výhledy.

Malinko mimo hlavní proud se nachází údolí Val Müstair, které už je velmi blízko k italským hranicím. Stejně jako v celém regionu Graubünden zde velmi často uslyšíte vzácný jazyk rétorománštinu, kterým se mluví pouze zde. Je velmi podobná italštině, a tak budete mít malinko pocit, že jste se ocitli v jiném kraji. Místní lidé jsou velmi milí a pohostinní.

Švýcarský národní park nabízí krásné výlety skrz borovicové lesy

Nad údolím Val Müstair se nachází jediný Švýcarský národní park o rozloze 170 km2, který je dokonce zapsán jako památka UNESCO. V parku můžete kromě klasických horských kopytníků jako je kamzík nebo jelen, spatřit např. kozorožce, sviště nebo třeba tetřeva či orla skalního. Nachází se zde také nejvýše položený borovicový les v Evropě. Nejvyšší horou je Piz Pisoc s nadmořskou výškou 3 174 m.

Národní park je vynikajícím místem na podnikání sněžnicových túr v zimě či trekking v létě. Díky ochraně národního parku zde není povolen skialpinismus. Dole v údolí se kolem řeky Rambach Il-Rom nachází zimní běžecké tratě a pokud jsou dobré sněhové podmínky, je to ideální místo pro běžkování. Kolem městečka Tschierv najdete technicky náročnější okruh, dále trasa vede přes malou vesničku Fuldera až do Valchavy, kde se v zimních měsících jezdí lyžařský světový šampionát.

Jako obzvláště krásný doporučujeme běžkařský okruh u vysoko položené vesničce Lü, který vede po náhorní planině 400 výškových metrů nad údolím a odkud je parádní výhled na vrcholky na protější straně.

Tradiční ráz vesniček

Vesničky žijí svým vlastním životem a když se vydáte na malý průzkum, jistě si všimete krásných maleb na mnoha domech. Ty jim dodávají zajímavý kolorit. Lidé si zde uchovávají tradice, což také poznáte např. v místních restauaracích a hotelech. Při našem pobytu jsme bydleli ve vesničce Fuldera, v příjemném a přátelském rodinné hotelu Hotel Staila. Obsluha v tradičních krojích, k snídani vajíčka a další produkty z údolí a k večeři nejlépe opět místní tradiční jídla.

Hned u Fuldery nejdete běžecký okruh asi 1,6 km dlouhý s dvěma kopečky, kde můžete potrénovat svou fyzičku. Delší trasy vedou údolím nahoru i dolů. Jen je třeba připomenout, že ve Švýcarsku se za stopu platí, a tak si přímo v hotelu můžete zakoupit vstupenku za 8 CHF na osobu a den.

Pokud si Fulderu představujete jako rušné turistické středisko, jste na omylu. Je tu jen jeden obchůdek a jedna restaurace. Do údolí se dostanete z nejbližší vlakové stanice Zernez autobusem, s nímž cesta trvá přibližně 45 minut a stojí necelých 20 CHF.

Switzerland Winter

40 tipů pro zimní aktivity ve Švýcarsku

Přehledně na mapě: Stáhněte si mapu Zimního Švýcarska, najdete na ní pečlivě vybraných 40 tipů na ty nejlepší zimní radovánky, pro lyžaře i nelyžaře, skialpinisty, freeridery, bruslaře i sáňkaře, lázeňské typy i šílené blázny… prostě pro všechny milovníky zasněžených hor. Všech 40 tipů popsaných v podrobných článcích s fotkami najdete na MojeSvycarsko.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: