Udělá Radek Jaroš předposlední krůček?

Udělá Radek Jaroš předposlední krůček?

Jak většina z vás asi ví, Radek Jaroš se už dlouhá léta pokouší o slezení všech vrcholů, které svoji výškou přesahují hranici osmi tisíc metrů. Celkem je jich čtrnáct. V těchto chvílích se pokouší o třináctý – Annapurnu I. Jak se mu daří, to se dočtete v článku.

Nejdříve trochu zeměpisu

Výška Annapurny I je 8091 metrů a nachází se v Himalájích. Pokud vás zajímají další informace o tomto vrcholu, tak si přečtěte článek, který je věnovaný tomuto vrcholu.

Jak expedice Annapurna I probíhá?

Před více než třemi týdny (30. 3.) vyrazila česká dvojice Radek Jaroš a Jan Trávníček do Himalájí. Jak už jsem předeslal, mají v plánu vystoupit na Annapurnu I, ale ještě předtím se chtěli aklimatizovat na Lhotse (8516 m), respektive dojít do C31, který je ve výšce 7300 metrů a strávit tam pár nocí.

Druhý ze zmiňovaných cílů se jim povedl jen z části. V úterý (17. 4.) došli do výšky 7000 metrů, ale museli otáčet, protože podmínky byly příliš nebezpečné. Musíme si uvědomit, že Lhotse není jejich prioritou, tak proč tady riskovat. Lépe situaci dokreslují SMS z posledních dnů.

SMS – Honza Trávníček

16. 4.: „Záda mě chytly zas cestou hore. Nemohl jsem se moc nadechnout. Šel sem to o hodinu dýl než předtím. Vzal sem si prášek, tak to snad zítra bude OK. Jsme teď v 6400 v 2VT. Zítra jdeme přes 7000.“

17. 4.: „Tak záda dnes OK. Už sem mohl i dýchat: takže tempo se standardizovalo. Museli jsme bohužel otáčet v 7 000. Bylo to o kejhák, vítr, šutry, modrý led. Zítra do BC a dál.“

18. 4.: „Z 2VT jsme slezli do BC. Baleni a teď jsme na moréně za BC. Dnes chceme dojít do Periche. Bude to asi do tmy, je to docela flák.“

SMS – Radek Jaroš

17. 4.: „C3 Jsme nedali nad odtrhem v 7000 jsme otočili zima vítr kamení vodní led. Neměli jsme na to, ale hlavně to bylo nebezpečný. Dnes C2 zítra BC2 a pokud tam budou nosiči vyrážíme ihned směr Lukla KTM Annapurna. Chybělo málo noc v 7300 by byla jistota na vrchol takhle jde o dobrou přípravu ale ne fantastickou.“

18.4.: „Spali jsme v C2 teď jsme v BC sháníme nosiče chcem do Perice a to ještě dnes buf to pěkná změna z ranních -15C strašná kosa hlavně na ruce je do brek :-(.“

19.4.: „Sedíme na terase v NAMCHE BAZARU jako před 14 dny, ucapkaný a zatím bez nosičů a nákladů. Snad pozítří bude počasí na letadlo. Jo a Tráva se hlásí, dnes pěkně ťapkal.

20.4.: „Lukla ale bez nosičů snad večer a snad zítra bude počasí na odlet, potom dva dny rest3 KTM Pokara a BC Anny.“

K dispozici už je i online komentář Radka, ve kterém se rozpovídal o tom, co se stalo na Lhotse a také co je čeká dál.

Další informace vám budeme samozřejmě přinášet. Pokud však nechcete být závislí jen na nás, tak můžete celou situaci kolem expedice sledovat prostřednictvím facebooku Radka Jaroše.

Zároveň je tam pro vás připravena tipovačka o zajímavé ceny se soutěžní otázkou: „Kdy vyleze Radek Jaroš na Annapurnu I?“.

I když jsou mimo ČR více než tři týdny, tak by se dalo s trochou nadsázky říct, že to „pravé“ slézání Annapurny I začíná až TEĎ.

Držím palce oběma českým horolezcům!

S využitím radekjaros.cz

1C3 – camp 3 (třetí výškový tábor)

2BC – base camp (základní tábor)

3rest – odpočinek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: