Uctění památky lezce Seana Learyho prostřednictvím filmu

Uctění památky lezce Seana Learyho prostřednictvím filmu

Vy, co se třeba jen trošku zajímáte o lezení, jste možná zachytili smutnou zprávu o úmrtí Seana „Stana“ Learyho (38†) v polovině března v důsledku nehody při BASE jumpingu (Utah – Zion). Na jeho počest a památku byl zdarma zpřístupněn film „Patagonia Promise“, který je o lezecké výpravě, která míří do Patagonie.

Něco málo o Seanovi…

Určitě jste se s jeho jménem mohli setkat tady na pohora.cz, protože je to lezec, který svými výstupy udivoval svět. Lezeckou veřejností byl chápán jako jeden z nejlepších lezců současnosti. Pokud jste zavítali na expediční kameru a sledovali film Autana o dobývání 400 metrů vysoké, převislé skalní stěně na území venezuelského pralesa, tak věřte, že Sean Leary byl společně s Leo Houldingem a Jasonem Picklesem hlavní postavou filmu.

S Leo Houldingem udělal Sean spoustu výborných výstupů jako například Mount Asgard na Baffinově ostrově (2009) nebo Ulvetana Peak na Antarktidě (2013). Kromě těchto expedic byl „dítětem Yosemit“ a velkým specialistou na big wallové lezení, zejména v Yosemitech. El Capitan znal jako své boty, takže vás asi nepřekvapí, že v roce 2009 vytvořil s Alexem Honnoldem rychlostní rekord na „Salathé wall“ a o rok později s Deanem Potterem na „The Nose“. Kromě vypsaných výstupů měl dokončeno mnoho big wallových projektů po celém světě.

Jeho dalšími zálibami byly právě BASE jumping a wingsuiting, které se snažil propojit s horolezectvím vždy, když to bylo možné. Za vše hovoří zmíněný výstup na Mount Asgard, ze kterého doslova sletěl dolů. Další úctyhodný výkon je seskok z patagonského El Mocho.

Mrkněte na film Patagonia Promise (2008)

Snímek z dílny Reel Rock dokumentuje pouť Seana Learyho v Patagonii za rozprášením popelu jeho přítelkyně Roberty Nunes, která zemřela v roce 2006 při autonehodě. Společnost mu v Jižní Americe dělají taková jména jako Cedar Wright a Renan Ozturk. Jejich úkolem je pokusit se o prvovýstup a šířit popel Roberty v Patagonii, jak si to údajně přála. Film byl zpřístupněn jako uctění památky Seana.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: