Třívteřinový adrenalin v Ománu + VIDEO

Třívteřinový adrenalin v Ománu + VIDEO

  Napadá vás nějaký adrenalinový sport, který vám zaručeně pocuchá nervy a přitom netrvá déle než několik vteřin? Že ne? A co třeba cliff diving?

Odhodlat se ke skoku

Cliff diving je adrenalinový sport, který nemá v českém jazyce přímý jedno či dvouslovný ekvivalent, ale jeho definice je jednoduchá – jedná se o skoky z extrémně vysokých útesů přímo do vody (ať již uměle napuštěné a „zřízené“ či přírodní; stejně tak i odskočiště bývá někdy u extrémně vysokých skoků upraveno a „vyneseno“ nad vodní hladinu). Rozhodně se tedy nedoporučuje lidem majícím závratě a neplavcům.

Nebyl by to ale sport, pokud by v něm neexistovaly soutěže a závody, poměřování sil, lepšího skoku, krásnějšího skoku co se týče piruet, hladkosti dopadu do vody a další a další prvky, které je možné obodovat a stanovit tak aspoň částečně spravedlivě vítěze.

A přesně takové závody se konaly v loňském létě v arabském sultanátu Ománu, který je svou polohou přímo stvořený k řízeným pádům do křišťálové a teplé vody za neustále pálícího sluníčka. Nebyl to ale ledajaký závod – bylo to přímo finále cele „cliff-divingové“ sezóny (předtím se například konalo závodní kolo na Korsice, Walesu apod.) v kaňonu Wadi Shab ležícím u vesnice Niyabat Tiwi (mezi hlavním městem Ománu Muscat a městem Sur), kde se nachází krásné odskočiště 27,5 metru nad vodou a kde byl také korunován vítěz závodů (z všech sedmi kol) – Gary Hunt z Velké Británie s počtem 840; byl to pro něho třetí titul v řadě.

Nepřehlédnutelnou zajímavostí pro nás je jistě účast reprezentanta české vlajky Michala Navrátila, který si nevedl během série závodů vůbec špatně a celkově se z 20 hodnocených míst umístil na 6. místě. Nejlepší místo přitom obsadil přímo na prvním závodě na Korsice, kde se zasloužil o bronzovou medaili. Michale, gratulace od nás z redakce a určitě i od čtenářů!

Pro celkové i jednotlivé výsledky můžete kliknout na tyto stránky pořadatele závodů.

A co říkáte vy na jejich výkony?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: