Treky v Kolumbii: objevte nevšední krásu kolumbijských hor

Treky v Kolumbii: objevte nevšední krásu kolumbijských hor

Co vás napadne, když se řekne Kolumbie? Drogové kartely, mafie, vraždy na denním pořádku, únosy, krádeže, nebezpečí? Pokud ano, odhoďte předsudky. Tato charakteristika pro Kolumbii už dávno neplatí. Kolumbie je ideální zemí jak propojit treky a exotiku.

Bezpečnost v Kolumbii je stejná jako v kterékoliv jiné zemi Jižní Ameriky. Důkazem toho je i rychle rostoucí turistický ruch. Kolumbie má totiž rozhodně co nabídnout. Můžete se vydat objevovat bohem zapomenutá místa v horách, kam turisté ještě nedošli. Můžete si užívat tepající rušná města v rytmu samby nebo si zajet odpočinout na pláže ke Karibskému moři.

Já jsem milovnice hor, a tak mé cesty mají většinou jasný směr. Kolumbie je pro horskou turistiku jako stvořená. Co od toho očekávat? Ideální období pro trekování v Kolumbii je od prosince do února, kdy bývá klima nejsušší. Počasí se tady ale mění během lusknutí prstu. Z krásného slunečného rána bez mráčku se může velmi rychle stát propršený den s bouřkou. S tím je třeba počítat a pořádně se vybavit. 

Ráj horalů dobrodruhů

S přibývajícím turismem rostou i ceny za služby. Hledáte-li levnou destinaci, Kolumbie může být ta pravá, ale musíte se vydat na méně známá místa. Častokrát jsou to místa, které od turistických center nejsou daleko. Výhodou je, že zde potkáte turismem „nezkažené“ místní lidi a zažijete něco netradičního. Nevýhodou může být jejich horší dostupnost. Hromadná doprava zde moc nefunguje. Silnice, které byly dříve značeny v mapě najednou neexistují. Pokud chcete zkusit stopování, počítejte s několika dny navíc. I v horách budete častokrát odsouzení sami na sebe. Bez signálu a pomoci. Díky tomu se však stává tato destinace ideální pro správné dobrodruhy. 

Já jsem si oblíbila národní park Los Nevados, Sierra Nevada de Santa Maria a národní park Tayrona. Všechny sice patří do těch turistických, ale pro samotné cestovatele je to ideální volba. Potkáte zde spoustu stejně naladěných lidí, kteří také hledají parťáky na treky. 

Kávu pěstují kolumbijští farmáři stále tradičním způsobem.
Kávu pěstují kolumbijští farmáři stále tradičním způsobem.

Národní park Los Nevados

Los Nevados nabízí treky jednodenní i vícedenní. Treky byste měli vybírat podle vaší kondice. Pokud si nebudete vědět rady, můžete zkusit oslovit některou z místních agentur, které vám poradí. Hory jsou v Kolumbii nevyzpytatelné. Budete se pohybovat ve vysokých nadmořských výškách. Pro jednodenní trek je oblíbený Valle de Cocora, který je dobře dostupný z vesničky Salento. K nástupu na trek se můžete dostat pomocí Jeepu, který jezdí každých 30 minut. Trek není náročný a nabízí řadu panoramatických vyhlídek. Kromě toho můžete cestou pozorovat velké množství ptáků, divoké koně či ojedinělé palmy. Budete muset přebrodit pár řek a prodrat se hustým lesem. 

Pokud patříte mezi „dálkaře“ můžete vyrazit na dva, tři i čtyři dny. Do parku je nutné se zaregistrovat a ve většině případů je povinné zaplatit si průvodce. Za dva dny stihnete prozkoumat ekosystém Paramo, který je specifický pro své rostliny. Ty se nachází pouze v pásmu And. Za tři či čtyři dny můžete dorazit až k Paramillo Quido či Nevado del Tolima. Uvidíte ledovce, které postupně tají, ale také typickou kulturu místních farmářů. U farmářů budete také spát a jíst. Budete tak mít šanci zjistit o jejich životě co nejvíce. Tuto variantu treku rozhodně doporučuji. 

Oblíbený jednodenní trek v národním parku Los Nevados vede do Cocora Valley, Kolumbie.
Oblíbený jednodenní trek v národním parku Los Nevados vede do Cocora Valley, Kolumbie.

Národní park Sierra Nevada de Santa Maria

Sierra Nevada se nachází v severovýchodní části Kolumbie. Je skvělou volbou pro ty, kteří nechtějí až tolik cestovat, ale chtějí si užít hory, moře i historii. Kousek odtud se totiž nachází známý národní park Tayrona a archeologický park Ztracené město. To je dokonce součástí pohoří Sierra Nevada, a tak lze spojit trek s jeho návštěvou. Díky klimatické zóně můžete v Sierra Nevada vidět tapíry, jaguáry, jeleny, papoušky a další ohrožené druhy zvířat. Některé trasy vedou skrz tropický prales. Možná budete potřebovat i mačetu, abyste si vyčistili cestu. 

NP Tayrona, Kolumbie. ukrývá divoké pláže i hory.
NP Tayrona, Kolumbie. ukrývá divoké pláže i hory.

Kolumbie je zemí, která má našlápnuto na to, stát se jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací na světě. Vydejte se tam taky, protože rozhodně stojí za to. 

TIP: Vydejte se na zájezd do Kolumbie, Bolívie nebo na zájezd do Peru s českým průvodcem žijícím přímo v destinaci. Poznejte přírodu, památky a místní unikátní kulturu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: