Třeboňsko – cykloráj pro každého

Třeboňsko – cykloráj pro každého

Hledáte námět na prodloužený cyklovíkend či dokonce na celý týden? Rádi byste něco viděli a rádi našlapali nějaké kilometry? Rádi byste s sebou vzali i rodinu? Jako ideální volbou se pak tedy jeví trasy v Třeboňské pánvi, po hrázích jihočeských rybníků, lemovaných staletými stromy.

Co můžu očekávat?

Chráněná krajinná oblast Třeboňsko je zcela rovinatá krajina, kde se od 13. století zakládaly na převážně bažinatém území rybníky.  Na přelomu 16. a 17. století byl pak vybudován největší český rybník Rožmberk a dosud stávající síť rybníků byla propojena kanály.  Centrem celého tohoto rybníkářského veledíla se pak stala města Veselí nad Lužnicí, Lomnice nad Lužnicí, Chlum u Třeboně a především pak město Třeboň. Právě tato oblast je v současnosti ideální pro cyklopoznávání Třeboňské pánve.  Díky rovinatému terénu si zde na své přijde doslova každý! Pro „polykače“ kilometrů není problém denně najet trojmístný počet kilometrů. Spoustu míst k obdivování a poznávání je zde dobou zanecháno pro pohodové cykloturisty. Zázemí a poklidné cesty zde najdou i cyklisté, mající své ratolesti na sedačce, ve vozíku či tyči za kolem.

Kde začít?

Podíváme-li se na cyklomapu Třeboňska, uvidíme, že oblast je značenými trasami tak protkána, že možných kombinací je nepřeberné množství. Jako ideálním výchozím místem se zdá město Třeboň, kde lze najít velké množství ubytovacích míst jakékoli úrovně (hotely, penzióny, kemp).  Kromě toho v Třeboni skvěle vaří, takže žaludek cyklistův po denní zátěži doslova zaplesá nad některou z rybích specialit. Nechybí zde ani cykloservisy či cyklopůjčovny.

Návrh tras pro každého

Pro „polykače“ kilometrů (denní ujetá vzdálenost: 70 km): Třeboň (t. č. 122) – Horní Slověnice (t. č. 122A) – Lomnice nad Lužnicí (t.č. 1170) – Jemčina (r.č. 1236) – Stráž nad Nežárkou – Stříbřec (t.č. 1035) – Třeboň. Zde se nabízí nekonečné množství možností prodloužení si trasy dle předem určeného počtu kilometrů.

Pro pohodové cykloturisty (denní ujetá vzdálenost 50 km): Třeboň (t.č. 122) – Chlum u Třeboně (t.č. 1011) – Lutová – (t.č. 1035) – Stříbřec – Třeboň

Pro rodinu s dětmi (denní ujetá vzdálenost 20 km): Třeboň (t.č. 1034) – Přeseka (t.č. 1035) – po hrázi Rožmberka – Stará Hlína – Nová Hlína – Třeboň

Nezapomeňte!

Ve městě Třeboň určitě nepřehlédněte jeho historické jádro s přístupným zámkem či možností návštěvy místního pivovaru. Nedaleko od centra města lze navštívit pověstnou Schwarzenberskou hrobku. Atmosféru Jižních Čech pak nasajte v každé vesničce, kterou budete projíždět.

Nezapomeňte přibalit repelent, kromě spousty zajímavých míst na Vás čekají mračna nedočkavých komárů!

Mapa: SHOCart: Třeboňsko

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: