Travnatými stráněmi na Cima Pari

Travnatými stráněmi na Cima Pari

Pestrá kombinace travnatých teras se skalnatými útvary připravila z výstupu na nejvyšší vrchol Gardských hor parádní a nesmírně zajímavý zážitek.

Charakteristika

Výstup však není nijak populární záležitostí, takže se připravme na dlouhé a osamělé putování doprovázené nádhernými rozhledy do širokého okolí. Stejně tak by se dala charakterizovat túra na travnatou pyramidu hory Cima Pari, která se tyčí v bezprostřední blízkosti kouzelného jezera Ledro. Tato část hor je snad ještě opuštěnější než masiv Monte Cadria.

Náročnost

Vzhledem k celkové délce túry a značnému převýšení /takřka 1500m/ lze túru doporučit pouze fyzicky zdatným turistům. Technicky je výstup snadnou záležitostí, pozor však po dešti na mokré a velmi kluzké trávy při překonávání několika úzkých a vzdušných traverzů. Problémy mohou nastat také při náhlé změně viditelnosti – mlha, déšť apod. Trasa byla sice nedávno nově vyznačena, ale i tak se možná nevyhneme chvilkovému bloudění především na otevřených travnatých svazích.

V tomto nejvyšším patře Gardských hor vynikají masivy mimořádnou krásou. Nad šťavnatou zelení lesů a lučin vyrůstají k nebi travnatá temena hor, tu a tam zpestřena bíle zářícími vápencovými skalami. Nejvyšší polohy holých svahů patří již jen květům a větru. Na své si tedy příjde především milovník samoty a dalekých výhledů. A pokud to nestihneme na jaře, kdy hory doslova hoří barvami, nevadí. Překrásným obdobím je pak hlavně pozdní podzim, kdy hnědé trávy na hřebenech pocukruje první sníh a obzory jsou vyleštěny do nekonečna. Celá oblast je zemí zaslíbenou rovněž pro bikery. Díky husté síti starých vojenských silniček jsou hory precizně dostupné všem milovníkům cykloturistiky.

Italské Alpy – západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: