TOP outdoorové knihy dle předních českých horolezců

TOP outdoorové knihy dle předních českých horolezců

Zajímá vás, co čtou některé naše české horolezecké hvězdy, co se jim stalo v jejich „kariéře“ inspirací a navždy zůstalo zakotveno v srdci? Můžete se to dozvědět právě dnes!

Lucie Hrozová: Heinz Zak – Rock Stars

„Tuhle knížku od Heinze Zaka – Rock Stars – jsem dostala k Vánocům, když mi bylo asi tak deset let a naprosto mě fascinovala. Obdivně jsem vzhlížela k fotografiím předních světových horolezců a hltala jejich smýšlení nejen o lezení. Xkrát jsem se k ní vracela a alespoň v ní jen tak listovala před spaním… O dalších deset let později jsem se pouštěla do cest, o kterých se v knize psalo. Byly to jedny z nejkrásnějších okamžiků, když jsem si vybavila, jak cestu popisoval můj vzor a já se mohla pohybovat v těch stejných krocích. Přečetla jsem pak ještě spousty knih o lezení, o tréninku, metodice, ale tahle knížka mi zkrátka pořád leží u postele v mém bývalém dětském pokojíčku!“

Heinz Zak - Rock Stars

Heinz Zak – Rock Stars

Autor této knihy je jedním z nejvíce uznávaných fotografů skalního a horského lezení, kterému se profesionálně věnoval více než 15 let. Doprovázel přes 70 horolezců v jejich nejtěžších cestách po celém světě, fotografoval a seznamoval se s nimi v ojedinělých rozhovorech. Výsledkem je kniha, která ukazuje nejen pohled na nejlepší horolezeckou scénu v akci, ale také objasňuje důvody, proč nás tato sportovní disciplína všechny tolik fascinuje. Nádherné velkoformátové fotografie doplněné o citace aktérů zapůsobí na každého.

Tomáš Sobotka: Miroslav Šmíd – Ze života horolezce

„Mojí nejoblíbenější knihou je jednoznačně Ze života horolezce od Mirka Šmída. Po přečtení této knihy jsem začal s lezením, které se postupně stalo mou životní vášní. Také pískaři od Bohumila Sýkory jsou perlou mezi knihami s horolezeckou tématikou a samozřejmě průvodce po lezeckých oblastech. Nekonečný zdroj informací a inspirace.“

Miroslav Šmíd - Ze života horolezce

Miroslav Šmíd – Ze života horolezce

Mirek „Lanč“ Šmíd je nespornou (bohužel již dávno zesnulou) ikonou českého horolezectví, která po celém světě dělala naší vlasti tu nejlepší čest, a to nejen sportovními výkony. Ve své knize z roku 1991 vzpomíná na celou řadu výstupů a expedic, od počátků v okolí Police nad Metují, přes první zkušenosti v Tatrách a Alpách, až po extrémní lezení na Kavkazu, v Himálaji, v Yosemitech i v Latinské Americe. Pro Miroslava Šmída nebylo horolezectví jenom adrenalinovým sportem či vrcholovým výkonem, byla to zejména filozofie.

Mírovi Šmídovi je věnován film Ze života horolezce – Vzpomínka na Míru Šmída. Kouknout na něj můžeš na OutdoorFilmy.sk.

Jan Trávníček: Ladislav Jirásko – Dolomity

„Nejsem asi typickým horolezcem, který od mládí hltal himálajské expedice apod. Jelikož patřím mezi ty mladší, měl jsem poměrně brzo možnost začít jezdit přes otevřené hranice do Alp, potažmo Pákistánu a Nepálu. Tudíž jsem méně četl a více pochodoval a lezl po horách. První „biblí“ pro mne byl asi dolomiťácký ferátový průvodce od Ládi Jiráska. Pojem „krajinářsky velkolepý výstup“ ve mně i mých kamarádech, kterým jsem často akce plánoval, zanechal hlubokou stopu. Ne vždy však se mnou cestu do Itálie chtěli zopakovat. Kdypak bych se tehdy nadál, že budu členem Láďova Alpy extrém teamu a budeme spolu chodit i „na pivo“! Ta kniha se zove Dolomity a vyšla na začátku devadesátých let. No, a pak mám samozřejmě ještě rád Hory shora II Radka Jaroše, kde píše o našem společném výstupu na Annapurnu.“

Ladislav Jirásko - Dolomity

Ladislav Jirásko – Dolomity

Čtyřsvazková série přibližující nádherné italské Alpy svým čtenářům v devadesátých letech minulého století nenabízela pestrobarevné fotografie, které známe z těžkých velkoformátových publikací posledních let, protože v roce vydání – 1989 – byly podmínky pro vydání takové knihy značně složité. To, co knihu Ladislava Jiráska stavělo nad všechny ostatní, bylo její podání – striktní faktografické údaje pro vysokohorské turisty, kteří se do lokality chtěli vydat, nemohli zájemci najít v českém jazyce nikde jinde!

Ondřej Beneš: Jerry Moffatt – Revelations

„V tuto chvíli mě nejvíce ovlivňuje kniha Jerry Moffatta – Revelations. Kniha motivuje, baví, poučuje a píše o nejlepších lezcích světa 80. a 90. let!“

Jerry Moffatt - Revelations

Jerry Moffatt – Revelations
Slavného britského lezce znají určitě všichni, kteří se zajímají o skalní lezení. Jerry Moffatt totiž v osmdesátých letech minulého století několikrát „přepsal historii“ svými neskutečnými výkony a stál při pomyslném začátku nového trendu v lezení po celém světě. Tato autobiografická kniha by neměla chybět v knihovně žádného zapaleného adrenalinového blázna, vždyť také právem získala mnoho ocenění, včetně Grand Prize Winner na Banff Mountain Book Festival v roce 2009!

Radek Jaroš: Fritz Rudolph – Himálajští tygři

„Budu se muset zanořit do pravěku, protože pro psaní knih nemám čas poslední roky na jejich čtení. Nejvíc knih jsem poslední dobou četl na expedicích. Ale jednoznačně kniha, která nakonec ovlivnila celý můj život, se jmenuje Himálajští tygři a je psána z pohledu Šerpy, který se účastní prvních výstupů na osmitisíckovky v Himáláji. Chtěl jsem být jednou jako oni…“

Fritz Rudolph - Himálajští tygři

Fritz Rudolph – Himálajští tygři

Jedna z mála knih o nejvyšších horách světa – Himálajích, v níž není hlavní hrdinou úspěšný horolezec, který přes překážky své i přírody stane na nebetyčném vrcholu a vrací se zpátky za svou rodinu pro vřelé obejmutí. Všechno toto zastiňují příběhy o Šerpech, horských dříčích, kteří stojí na počátku i konci každé takové výpravy, která má co slavit. Nestojí ale po boku oslavovaných, nýbrž v jejich stínu. Pravdivé příběhy o nosičích ve velehorách, z nichž se vám zatají dech!

Možná nejste přední čeští horolezci, jako naši výše dotazovaní, ale ptáme se rádi i vás – jaká kniha (nejen z prostředí hor, ale třeba i outdoorová či cestopisná) vás v životě nejvíce zasáhla, hluboko se vám zaryla do podvědomí a doporučili byste ji ostatním ke čtení?

Úvodní fotka: archív Lucie Hrozové

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: