TOP 5 zajímavých adrenalinových zimních sportů, které jste možná zatím nevyzkoušeli, ale měli byste!

TOP 5 zajímavých adrenalinových zimních sportů, které jste možná zatím nevyzkoušeli, ale měli byste!

Běžky, sjezdovky, boby a další tradiční zimní sporty nás celou zimu věrně obklopují už po desítky let. Co se ale zkusit se zimou rozloučit trochu jinak a zkusit něco, co jste třeba ještě nedělali a co by vám zaručilo poslední skvělé zimní zážitky?

Airboarding a snowtubing

Pokud jste unaveni sáňkováním, bobováním, pekáčováním a kdo ví, jak se všem těmto jednoduchým „sjížděcím sportům“ u vás v kraji ještě říká, měli byste zkusit něco nového a neotřelého, například airboarding či snowtubing. K prvně jmenovanému adrenalinovému zážitku potřebujete speciálně upravený nafukovací „polštář“ s tvrdou skluznou plochou, zatímco na snowtubing můžete vzít klidně klasický nafukovací člun, na němž jste v létě sjížděli Vltavu – a nebo řádně uzpůsobený zimním radovánkám, když ho máte k dispozici. Ať už v otevřeném terénu, nebo v některém ve speciálně upravených zimních parků (nalezente zaručeně například v Krkonoších či Krušných horách), můžete s úsměvem brázdit i hlubokým prašanem, kterým se vaše nové sněžné dopravní prostředky mohou prohánět rychlostí až 100 km/h a nebudou se narozdíl od sáněk bořit! Opatrně, přilbu s sebou!

Woking neboli wok racing

U netradičním způsobem získané závratné rychlosti v zasněženém či zledovatělém terénu ještě zůstaneme. Název výše uvedeného adrenalinového sportu vám určitě vyvolává na jazyku chuť čínského bistra a jeho skvělé kuchyně. Právem. Na jakési zvětšené a speciálně upravené „wok pánvi“ totiž můžete také vyrazit do bělostného terénu či na speciální trať v některých z horských středisek – prvně recesistický počin se stal světovým fenomenem a pořádají se v něm i mistrovství. Dříve, než se posadíte do pánve na svahu a budete čelit hrůzu nahánějící rychlosti, nezapomeňte pánev trochu vytřít od mastnoty po posledním vaření – špinavého oblečení by totiž byla škoda! A co na to wok-profíci na speciální trati, kteří si dokonce svou pánev před závodem nahřívají?

Telemark a splitboard

Zamávejte klasickému pojetí skialpinismu, jednomu z nejpopulárnějších zimních adrenalinových sportů. Nemyslím tím, abyste se rozloučili se zasněženými horami a osamocenými chladnými výstupy na ně za účelem následného blahodárného orání panenských svahů cestou zpět na vyhřátou chatu. Vyměňte pouze skialpinistické lyže. Pokud umíte na snowboardu, můžete zkusit tzv. splitboarding, kdy používáte „rozpůlený“ snowboard pro výstup a „spojený“ pro sjezd. Neumíte-li na snowboardu, ale ovládáte umění vypnuté paty telemarku, vezměte si s sebou do divokého terénu právě tyto lyže. Zábava zaručena! Pokud neumíte na ani jednom zmíněném, máte motivaci se to naučit, nebo zůstat u svých starých dobrých skialpinistických lyží – i to nemá chybu!

Snowkiting

Pouštět draka v podzimním větru na posečené louce s dětmi je každoroční idylka. Co ale vyrazit pouštět draka na zasněžené svahy či pláně, zatímco se jím necháte vozit sem a tam, přitom třeba zkusíte nějakou otočku či parádičku, když zrovna dobře zafouká. Snowkiting je na vzestupu, stává se více a více populárním adrenalinovým sportem. A není se co divit – jeho vyznavači přesně vědí, co je na tom nejvíce láká: rychlost, akrobacie, lyžování (snowboarding) a pocit volnosti na horách. Přejeme příznivý vítr!

Mushing

Patrně královská disciplína zimních aktivit. Jízda se psím spřežením patří mezi něco, co má zřejmě na svém „wish listu“ každý, kdo miluje přírodu i aktivní pohyb. Zapřáhnout nádherné „huňaté“ psíky za své saně (nebo ke svým lyžím) a nechat se táhnout ztichlou krajinou bílé peřiny do neznáma umí nejlépe z českých musherek Jana Henychová, s níž jsme dělali velký rozhovor. Přečtěte si, jak si to užívá! Chtěli byste se jí taky podobat a zkusit si prožitek z mushingu? Ruku na srdce – kdo jdete hned po dočtení do obchodu koupit si instatní husky-sadu se dvanácti psy a jedněmi saněmi, nebo si obratem zjistí, kde si lze za zážitek jízdy se psy zaplatit a užít dosyta bez starostí?

A jaký zajímavý zimní sport jste provozovali letos vy? A nebo jaký provozujete nejraději? Podělte se s námi!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: