HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

TOP 5 výhledů na zimní Česko

TOP 5 výhledů na zimní Česko

Přínášíme vám našich 5 redakčních tipů na horské výhledy, které jsou v létě skvělé, ale v zimě ještě lepší! Který již máte ve svém „turistickém deníčku“?

1. Sněžka, královna hor

Není pochyb, že návštěva nejvyšší hory České republiky ležící na pomezí s Polskem – Sněžky (1602 m n. m.) – patří mezi téměř až povinné výstupy pro jednotlivá roční období, neboť tvář tamních hor, krásných Krkonoš, se každým měsícem mění k nepoznání! Na jaře se zažloutlé travnaté plochy svahů začínají zelenat, květiny postupně provonívají vzduch až do rozpáleného léta, kdy se na samotný vrcholek valí doslova tisíce nadšených turistů naší i sousední národnosti (a nejen té!). Následná podzimní nálada a přízemní mrazíky mnohé odradí a do hor vyráží pěšáků méně, tisíce barev jsou ale odměnou pro ty, kteří se do končin přesto vydají. Zato v zimě na vrcholek dojdou po svých až z údolí jenom opravdoví horalé. Možná je nahoře čeká bezvětří a výhledy až na Ještěd s inverzními mraky pod nohama, možná to ale bude mlha, vichřice a přímo arktické klima. Jedno bude stejné – odměna z dosaženého vrcholku!

Přemýšlíte, kudy na vrcholek a jak cesta vypadá v zimě? Podívejte se na tip na výlet, který vám pomůže shodit vánoční kila navíc! Zaručujeme!

2. Plechý, šumavská výzva

Pátý nejvyšší vrcholek Šumavy s 1378 metry nadmořské výšky a první ležící na území České republiky je opravdovou výzvou. Pohraničím z vlakové zastávky Nového Údolí po hřebeni přes majestátní Třístoličník (1302 m n. m.) a dále na Plechý (1378 m n. m.), dolů k Plešnému jezeru a dlouhým sestupem do Nové Pece. To je celodenní výšlap nejdivočejší přírodou, která je u nás k vidění. Sněžnice s sebou!

Hlavně vám přejeme, abyste nemuseli čelit podobnému rozmaru:

3. Borůvková hora, zapomenutá rozhledna

Užít si osamocenou přírodu můžete nejen na Šumavě, ale také v Rychlebských horách, které si poslední roky získavají na popularitě. Nádherné lesy, samota, ticho, klid. Turista se zde objeví především o víkendech, ve všedních dnech tu na někoho narazíte jen těžko. A to mluvím hlavně o létě. V zimě je Rychlebskými horami vedeno jen několik málo běžkařských tras, a proto je většina míst odříznuta, nechcete-li si prošlapávat vlastní stopu na lyžích či sněžnicích. Myslím, že ale kdo jednou byl v tamních horách, určitě si cestu rád zimní krajinou prorazí, pohledy z celoročně otevřené rozhledny na Borůvkové hoře (899 m n. m.) směrem na Jeseníky, Orlické hory či polskou zemi jsou odtud skvostné!

Vy nevíte, kde se vůbec Borůvková hora s novou, nádhernou rozhlednou nachází? Ne? Napravte to, jak rychle můžete, dokud si toho někdo nevšiml!

4. Kozubová, kamenné rozhledy na Beskydy

Mezi beskydskými Košařisky a Dolní Lomnou může bedlivý čtenář mapy nalezne vrcholek Kozubová (982 m n. m.) s nedalekou kaplí sv. Anny s rozhlednou. Výstup od severu po žluté turistické značce či jihovýchodního směru po zelené turistické značce trhá svaly na nohách a budete patrně lapat po dechu. V zimě dvounásob, kdy se možná budete bořit po kolena ve sněhu. A proč to všechno dělat? Odkud jinud můžete zahlédnout podsatnou část hřebene Moravskoslezských Beskyd s jejími nejvyššími vrcholky? Ano, správně, třeba odtud! Nezapomeňte si půjčit klíč ve stejnojmenné chatě, než se budete škrábat na samotný vrcholek – návrat dolů a zpět k železným dveřím není nic moc!

5. Prachovské skály, magické zimní pouto

Jako pátý redakční tip, kam v zimě za výhledy, jsme vybrali skalní město, konkrétně Prachovské skály. Ano, všichni většinou chodíme do hor, co nejvýše, na otevřené hřebeny, vysoko nad stromy, a pokud nemůžeme po svých až skoro do nebes, škrábeme se na kdejakou rozhlednu (v dnešním tipu dokonce na dvě!), ale napadlo vás někdy, že zimní výhledy jsou kouzelné i bez výšek? Vyrazte směrem k Českému ráji a pohlédněte na bílé, zasněžené skály, ztichlou krajinu plnou magické atmosféry. Něvěříte?

Prachovské skály z Všetečkovy vyhlídky
Prachovské skály ze Všetečkovy vyhlídky

Prachovské skály jsou plné výhledů – jaký se vám líbí nejvíce?

A jaké jsou vaše osobní tipy na zimní výhledy do české krajiny? Podělte se s námi v diskusi, odkud se dívate nejraději!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: