Tommy Caldwell v Praze na Smíchově už 10.4.

Tommy Caldwell v Praze na Smíchově už 10.4.

Zveme Vás na přednášku Tommyho Caldwella: Velké sny – Hledání výjimečných cest ve čtvrtek 10. 4. 2014 od 19:30 do Lezeckého centra smíchOFF.

Tommy Caldwell patří do generace špičkových moderních Yosemitských bigwallových lezců. Ke sportu se dostal už jako malý, když se po vzoru svého táty pustil do posilování a lezení na skalkách.  Jeho kariéra sportovního lezce stoupala závratně a přelezení některých z nejtěžších skalkařských milníků na americkém kontinentu včetně Kryptonite (5.14c / d) a Flex Luthor (pravděpodobně 5.15) na sebe nenechalo dlouho čekat. Posledních 10 let se Tommy  pohybuje zejména v domovských Yosemitech  a v zimě v  Patagonii. V roce 2004 se mu podařilo první volné přelezení Dihedral Wall (5.14). Následujícího roku vylezl volně s tehdejší manželkou  Beth Rodden legendární Nose (5.14 / b). O dva dny později Tommy  cestu zopakoval za pouhých 12 hodin! A hned za další dva týdny vylezl Nose za 11 hodin, slezl East Ledges a vylezl Freerider za 12 hodin – což bylo první volné přelezení 2 velkých cest na El Capu za den ( 23 hodin a 23 minut!). Skončil doslova za sedm minut dvanáct. Tato Tommyho cvičná sezóna by normálnímu smrtelníkovi vystačila více než na celý život.

V roce 2005 vylezl s Topherem Donahuem cestu Linea di Eleganza na Fitz Roy v Patagonii a o tři roky později extrémně namáhavou 5.14 Magic Mushroom na El Capa. Roku 2012 zdolal pro změnu s Alexem Honnoldem za jeden den Yosemitský Triple Crown, 5.13 – Mt. Watkins, Freerider na El Cap a Half Dome. A to je jen zkrácený výčet toho nejlepšího z nejlepšího.

Letos v únoru se Tommymu s Alexem Honnoldem podařil další z neuvěřitelných kousků, o který se léta bezúspěšně pokoušeli nejlepší alpinisté z celého světa – hlavní hřeben masivu Fitz Roy v Patagonii.Tento traverz vede přes všechny hlavní vrcholky, věže, Cerro a aguja rozervaného masivu – aguja Guillaumet, aguja Mermoz, Cerro Fitz Roy, aguja Poincenot, aguja Rafael Juárez, aguja Saint – Exupéry, aguja Saint – Koller a aguja de l‘ S. Pětikilometrový hřeben ostrý jako nůž, na němž na oba lezce čekalo více než 4 km převýšení o obtížnosti do 5.11d, C1 65°. Čtyři bivaky v jednom spacáku a ultra lehkém stanu. Dvojice lezla téměř vše nalehko v approachových botách, kromě úseku pilíře Goretti v severní stěně aguja Poincenot, na který si obuli lezečky. Velkou většinu lezli kvůli rychlosti současně. 20 – délkový úsek na pilíři Goretti vylezli ve třech délkách, ve kterých se jistili regulérně. Je třeba také poznamenat, že tento úspěch se jim podařil navzdory velmi nepříznivým podmínkám s velkým množstvím sněhu a ledu ve spárách i na hřebeni a během léta, které bylo jedno z nejdeštivějších za poslední roky. Pro Tommyho spolulezce Alexa Honnolda to byla prakticky první cesta v Patagonii – což byl velmi působivý křest ohněm!

Pořádá Lezecké centrum SmíchOFF, vstupné je 99 Kč v předprodeji do 9.4. přímo v Lezeckém centru, na místě pak 145 Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: