Tomáš Petreček o vybavení na expedici Gasherbrum

Tomáš Petreček o vybavení na expedici Gasherbrum

Tomáš Petreček v létě při pokusu o výstup na osmitisícový Gasherbrum I vyzkoušel také několik nových produktů. Protože špatné počasí Tomáše a Máru Holečka drželo několik dnů v zóně smrti nad 7000m, poprosili jsme Tomáše o hodnocení některých věcí, které měl sebou.

Tomáš Petreček vlastními slovy

Na letošní expedici, v rámci které jsme se s Markem Holečkem pokoušeli o prvovýstup na pákistánskou „osmitisícovku“ Gasherbrum I, jsem otestoval novou kolekci Salomon S-LAB X Alp. Vybavení obstálo i v těch nejextrémnějších podmínkách, které jsou ve vysokých horách běžné. Při pokusu o prvovýstup nás zradilo počasí, hodně foukalo, sněžilo a teploty klesaly hluboko pod nulu, až k minus třicítce.

Hroší kůže

V těchto podmínkách jsem používal bundu Salomon SLAB X ALP PRO M. Když jsem ji zrovna neměl na sobě, byla vždy sbalena v batohu. Bunda je ušita z materiálu Gore-Tex Pro. Několikrát jsem o ni zavadil cepínem, šroubem do ledu a často jí „škrábal“ o skálu. Bunda odolala, nenašel jsem žádné větší poškození, je tedy mechanicky velmi odolná. V přední části jsou dvě velké kapsy, do kterých bez problémů vejdou rukavice, čepice, skialpové pásy a další věci, které v horách potřebujete mít při sobě. Pod kapuci se vejde přilba.

Bunda je technicky propracovaná, při lezení nikde nepřekáží a dá se v ní snadno pohybovat – díky technologii Motion Fit je pohodlná. Nemá žádné zbytečné prvky, které by překážely a při aktivním pohybu byly na obtíž. Bunda se vyrábí ve dvou barevných variantách – žluté a černé. V Pákistánu jsem s sebou měl žlutou – v horách je dobře vidět a dá se sladit ke kalhotám a dalšímu vybavení ze stejné kolekce Salomon X Alp.

Aby bylo teplo

Další vybavení, které jsem z kolekce X-Alp používal, byla lehká péřová bunda Salomon S-LAB X ALP M, velice hřejivá péřová bunda Salomon S-LAB X ALP BAFFLED M, goretexové technické kalhoty Salomon S-LAB X ALP PRO M a kalhoty Salomon S-LAB X ALP M. Kolekce S-LAB X Alp je přesně to, co potřebuji, tj. oblečení technicky propracované z kvalitních materiálů a přitom s nízkou hmotností.

Další zajímavé vybavení od PETZLU

Sedák

Vybavení od Petzla používám v průběhu celé sezóny a jsem na něj zvyklý. Letos jsem ho otestoval i v těžších podmínkách. Po celou dobu jsem nosil horolezecký úvazek Petzl Hirundos – lehký, pohodlný, téměř jsem ho necítil. Ocenil jsem také dva integrované sloty pro nosiče materiálu CARITOOL, pro odložení cepínů nebo šroubů do ledu. Inovovaná přezka DoubleBack HD funguje bez problémů, popruh v ní hladce klouže. Nasazení a sundání úvazku je tak velmi rychlé.

Cepín

Oblíbil jsem si cepíny Petzl Quark. Měl jsem možnost vyzkoušet už hodně cepínů a tyto určitě patří k těm nejlepším. Petzl jej už vyrábí mnoho let – za tu dobu, myslím, prošly jen malou obměnou a i to svědčí o jejich oblíbenosti. Hroty do ledu ICE jsou dostatečně tvrdé a odolné. Brousím je méně často, než jsem byl zvyklý u některých konkurenčních.

Mačky

Petzl Lynxuniverzální kloubové mačky, které mají širokou škálu použití, díky příslušenství, které u jiných maček v základním setu nenajdete. Používám výhradně monohroty, ty jsou stejně kvalitní a odolné jako hroty u cepínů Quark. U některých předchozích maček od konkurence jsem měl problém s přední hrazdou, která svým tvarem nevyhovovala některým botám. V tomto případě však tento problém nebyl. Seděly jak na expediční boty, tak na lehké užší lezecké. A jedna velká výhoda – snadné odepínání zmrzlých pásků po celodenním lezení, což je u některých jiných maček docela boj.

Helma

Hlavu mi chránila přilba Petzl Sirocco – tuto přilbu používám s oblibou, téměř nevím, že jí mám na hlavě. Je opravdu lehoučká, má sice na úkor toho méně polstrované popruhy, ale to mi vůbec nevadí. Pokud provedete dobré nastavení popruhů, sedí dobře, aspoň tedy na mé hlavě. Cestou v dlouhé ledové stěně na Gasherbrum I jsem schytal i několik zásahů padajícím ledem a kamením. Přilba vyvázla jen s menšími oděrkami.

Zkušenosti čtenářů

PK

Topánky LS  Olympus Mons Evo ?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: