To základní o nafukovacích lodích

To základní o nafukovacích lodích

V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované. Připravili jsme info o výběru různých typů nafukovacích lodí a o tom, proč je vhodné věnovat pozornost jejich rozměrům a tvarům.

Výhodou nafukovacích člunů je snadná přeprava, lépe se také skladují a do určité míry zaručují větší bezpečnost, protože za běžných okolností jsou nepotopitelné. Další výhodou nafukovacích člunů je velká nosnost. Naproti tomu je třeba počítat i s nevýhodami, například pomalejší a o trochu pasivnější jízda, nutnost brát ohledy na možnost proražení při jízdě a prasknutí na slunci, nezbytnost občasného dofukování.

RAFTY

Nejrozšířenější je souměrný raftový člun o délce od 3 m do 6 m, komerční rafty pro vícedenní plavby mohou měřit i více než 10 m. Průměr bočních nosných válců, na kterých se při pádlování sedí, bývá od 40 cm výše. Příčné válce zpevňují člun v příčném profilu (méně zkušení je často považují za sedačky), obvodové lano slouží k nošení, je bezpečnostním prvkem pro zachycení při převrácení a může být použito pro otočení převráceného raftu (s pomocí lanové smyčky, pádla či vesla). Raft pro jízdu na divoké vodě by měl odpovídat mezinárodním normám. Jednou z podmínek je, že musí mít vždy minimálně 4 na sobě nezávislé nafukovací komory. Ne všechny vyráběné nafukovací čluny jsou vhodné pro divokou vodu a jízda na nich může být v obtížnějších peřejích velmi nebezpečná. Speciální kategorií jsou katarafty – dva nafukovací válce spojené pevnou konstrukcí.

KÁNOE

Převážná většina výrobců se kloní k samovylévacím kánoím. Řešení je podobné jako u raftů – buď otvory podél dna, nebo samostatný otvor v zadní části plavidla. Umístění dna bývá vzhledem k válcům takové, aby v lodi nezůstávala voda. Nafukovací bývá ve většině případů i dno, protože jednoduché dno z nánosované tkaniny je pro použití na divoké vodě nevhodné (vystavuje jezdce nebezpečí poranění o kameny a nemůže mít samovylévací funkci).

KAJAKY

Nafukovací kajak je možné pořídit od dětských (délky do 3 m) přes rekreační (délka cca do 4 m) až po kajaky určené na divokou vodu. Posledně jmenované jsou podstatně tužší než jiné nafukovací čluny a vyrobené z odolných materiálů. Mají uzavřenější tvary, jsou vybaveny samovylévacími otvory, jezdec je v člunu uchycen pomocí popruhů, případně jsou čluny uzpůsobeny k nasazení špricky. Mohou mít i pevné dno, například vyztužené tuhou pěnovou deskou, potom jde o nafukovací obdobu člunů sit on top, které jsou nazývány hairboats.

JAK VYBRAT SPRÁVNÝ NAFUKOVACÍ ČLUN?

Co mě zajímá

Jaký člun zvolit

• budu si loďku vozit k moři na dovolenou, hlavně se s ní budu koupat

• postačí lehký jednoduchý člun z PVC, musím si dávat pozor na propíchnutí

• budu jezdit u nás na rybníku nebo u chaty na řece

• pak stačí jednomístný nebo dvoumístný nafukovací kajak či kánoe z levnějších materiálů

• chci jezdit turisticky po řece na týden u nás i v zahraničí

• dvoumístný kajak nebo kánoe jednoduchá, nemusí být samovylévací

• vyjedu s partou na divokou vodu

• volím samovylévací lodě, v případě teplejších vod či v létě kajak sit on top

• je nás víc a chceme v létě na Vltavu

• postačí jednoduchý nesouměrný raft, v lepším případě souměrný raft menších rozměrů z levnějšího materiálu, zřejmě bude dost rozhodovat cena

• chci raftovat na divoké vodě, někdy i expedice

• souměrný samovylévací raft, pokud bude používán často, je lepší Hypalon, sice těžší, ale vydrží skoro vše

© Základní informace, Svět outdooru 2010, publikováno také v ročence Malý Průvodce světem outdooru.
Text je dílem celé redakce, kresby Jiří Červinka.

PÁDLER

Nejnovější informace a žhavé novinky ze světa vodního živlu pro všechny, kteří rádi drží v ruce pádlo najdete na vodáckém webu PÁDLER.
Dále tam naleznete aktuality a novinky na českých a zahraničních řekách, rozhovory s významnými českými vodáckými osobnostmi, reportáže z významných českých i světových expedic, novinky na vodáckém trhu nebo termínovky vodáckých akcí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: