Titlis – kolébka švýcarských lanovek

Titlis – kolébka švýcarských lanovek

Celoročně zasněžený vrchol hory Titlis tyčící se ve výšce 3239 m.n.m patří mezi nejatraktivnější cíle ve Švýcarsku. Právě zde se psala historie švýcarské lanové dopravy. Systémy lanovek jsou tak jedním z největších místních lákadel.

Městečko Engelberg, kdysi luxusní středisko, je ideálním výchozím bodem pro poznávání místních krás. Dodnes je oblíbené mezi indickými turisty, kteří sem jezdí po stopách slavných bollywoodských filmů. V minulosti totiž indická byrokracie nedovolovala natáčení filmů v Himalájích. Na stříbrném plátně je tak suplovaly Alpy a právě hora Titlis.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Netradiční výhledy

Historie lanovek v této lokalitě sahá hluboko do minulosti. Proslulým se však Titlis stal v roce 1992, kdy byl horní úsek lanovky na Kleintitlis nahrazen speciální kyvadlovou lanovkou s otáčejícími kabinami. Na lanovce „Titlis Rotair“ se podlaha kabin během jízdy otočila vždy o 360 stupňů. Takže si turisti mohli užít panoramatický výhled na celé okolí.

Pokrok však člověk nezastaví. V posledních dvou letech došlo k další modernizaci celé páteřní osy z Engelbergu až na vrcholek Kleintitlis. Kabinky byly nahrazeny moderními celoprosklennými panoramatickými kabinami, které se na rozdíl od těch předchozích otáčejí celé, nejen podlaha. Přibyla i nová moderní osmikabinková lanovka z Engelbergu přes Trübsee až na Stand, díky čemuž se zkrátila doba přepravy a odpadlo i přestupování ve stanici Trübsee. Rekonstrukce se dočkala i ledovcová šestisedačková lanovka Ice Flyer. Díky ní zažijete otevřený „přelet“ nad ledovcem s jeho až 10 metrů hlubokými trhlinami.

Titlis Cliff Walk – most jen pro odvážné

V nadmořské výšce 3200 metrů, pod vámi více než 500 metrů nic. 150 kroků vás dělí od pevné země. To je nejvýše položený visutý most v Evropě, Titlis Cliff Walk, který najdete od vrcholu Titlis a vrcholné stanice lanovky Ice Flyer a Titlis Rotair coby kamenem dohodil. Procházka po 98 metrů dlouhém a jen 91 centimetrů širokém mostě je výjimečný zážitek. Většinou pokrytý sněhem a houpající se poryvy větru, to je opravdu jen pro otrlé. Avšak dech beroucí výhled do okolí, vám trochu toho strachu jistě vynahradí.

Švýcarsko přirozeněPříroda Švýcarska – vodopády, ledovce, bílé štíty, zelené louky, soutěsky.

Švýcarsko nabízí největší rozmanitost na relativně malé ploše. Poznejte 35 nejkrásnějších přírodních úkazů, které můžete najít přehledně na mapě. Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: