Tipy na cestovatelské vybavení

Tipy na cestovatelské vybavení

Redakce Světa outdooru a Hedvábné stezky se sešly okolo ohniště a probraly svoje tipy na vybavení, bez kterého nevyrazí ani do Benátek…nad Jizerou. Všichni jsou specialisté na cestování a to i do exotických destinací. Pěšky, na kole, místní dopravou, ale i po vodě. Každý má svoje zkušenosti, vysype z rukávu spousty příhod z cest včetně těch, kdy je nějaké prověřené vybavení nenechalo ve štychu. Nebo naopak.

Uvodník si upraví Katka stejně jako správný název a URL

Boty na cesty

Většinou se cestovatel spokojí s jedním nebo s maximálně dvěma páry obuvi. S tím cestovatelským a druhým odpočinkovým. Čili s jedním na delší přesuny a druhým párem na lelkování či „chill-outování“ v destinaci. V každém případě je důležité pohodlí a dostatek prostoru na oteklé nohy. A bez puchýřů vždy cesta ubíhá také veseleji!

Teva Voya InfinityALTRA LONE PEAK 4-5Tengu low gtx 241
Elegantní, pohodlné, super lehké a snadno sbalitelné sandále.
Teva Voya Infinity
Legendární bota na turistiku. Nejprodávanější terénní bota v USA.
ALTRA LONE PEAK 4.5
Nízká pevná nepromokavá trekovka, s konstrukcí Elica.
AKU Tengu Low GTX®

Batohy a zavazadla

Opět se jedná o nesnadný úkol, jak vybrat jediné univerzální zavazadlo na všechny cesty. Ti, kteří se umí uskromnit, zvládnou se nabalit do jediného „palubního“ zavazadla. Jinak vás čeká smýkání velkého batohu a jeho balení pro transport tak, aby nic nepřišlo k úhoně. A čekání na jeho vyložení. Taktéž vybíráme mezi hmotností a trvanlivostí. U náruživých cestovatelů většinou převažuje trvanlivost. Dobrá zavazadlo má takové vychytávky jako jsou: skrytí ramenních a bederních popruhů, organizéry na uložení vybavení, pevná madla, bezpečnostní kapsy, apod.

pacsafe-venturesafe-EXP45ortlieb-atrack-45osprey-levity
Bezpečný batoh
na městskou turistiku – Pacsafe
Nezničitelný a nepromokavý batoh – Ortlieb AtrackUltralehký batoh – Osprey Levity

Triko jako základní vrstva

U cestovatelského trika požadujeme několik vlastností. Mělo by být nemačkavé, pohodlné a dlouhá výdrž bez praní. Většinou se rozhodujeme mezi merinem s nízkou gramáží a případně druhým trikem pro aktivní pohyb ze syntetických materiálů, která rychle schnou na těle i po vyprání.

triko-sensor-merino-MOTIONvlnena-mikina-devoldw-triko-craft-vent-mesh-ss-seda-5
Stylové merino triko – SENSOR Motion
Vlněná mikina – DevoldRychloschnoucí triko – CRAFT

Do tropů

Pro cestovatele a zvláště ty, kteří vyráží do tropů nebo do exotických krajin poprvé, bychom doporučili nebo spíše připomněli nezapomenout drobné, ale důležité položky ve vybavení. POZOR: komáří nejsou pouze specialitou tropů. Zaskočit vás můžou i v severských oblastech nebo v podstatě kdekoliv v divočině. A nejenom komáři, ale všelijaký hmyz včetně pavouků a brouků. A ty nejmenší potvůrky, které nejsou vidět, plavou ve vodě.

sea-to-summit-moskytiera-mosquito-nets-singlerepelent-lifesystems-expedition-sensitivefiltr-na-vodu-sawyer-mini
Účinná moskytiéra – SEA TO SUMMITPřírodní repelent – LIFESYSTEMS Expedition SensitiveMalý vodní filtr – Sawyer Mini

Do kopců

Cestování není jenom o sezení v autobuse nebo v letadle, ale někdy se musí šlapat do kopce nebo dokonce přejít horský hřeben. Pár kousků vybavení vám může na horách usnadnit život. Lehké hole, voděodolný obal na mapu a případně i nesmeky, když je ještě na cestách sníh nebo po ránu led.

fizan-hole-render-traveller-2020 copiaobal-sea-to-summit-tpu-guide-accessory-case-s-zluta-yellownesmeky-yate-run-trail
Ultralehké teleskopické hole – FIZAN TravellerVodotěsné pouzdro na důležité vybavení – SEA TO SUMMITLehké, ale přesto účinné nesmeky – YATE Run Trail

Elektronika

Každý digitální nomád, ale i normální analogový cestovatel používá v dnešní době mobilní telefon, který potřebuje šťávu – power banka. Určitě se hodí si na cokoliv posvítit včetně čtení knížky, když vypadne v hotýlku generátor – čelovka. A poslech muziky může ukrátit nudné čekání – bezdrátová sluchátka.

goal zero Venture 30ledlencer-MH3_502149_yellow_standard_laying_6670bb685fsluchatka-niceboy
Když dojde šťáva je tu chytrá power banka – GOAL ZERO VENTURE 30Spolehlivá svítilna i čelovka v jednom – LED LENSER MH3Bezdrátová sluchátka i handsfree – Niceboy Hive Podsie

Chraňte hlavu

Víte, že hlavou ztrácíte spousty tepla a tudíž energie? Taktéž příliš slunce nemusí vaší hlavě udělat dobře a odstaví vás klidně i na několik dní mimo provoz. Chraňte tedy svoji hlavu lehkým šátkem nebo stylovou kšiltovkou. Merino šátky vydrží dlouho bez vyprání a v nízkých gramážích jsou vhodné i do teplých krajů.

buff-cepice-booney-hatbuff-tracker-ksiltovkasatek-merino-sensor
Univerzální cestovatelský klobouk – BUFF Booney hatStylová kšiltovka – BUFF TruckerMerino šátek, když se ochladí nebo pálí za krkem – SENSOR Merino

Když se ochladí

Malé, sbalitelné a hlavně teplé. Nejlépe zahřeje peří. Aby nenavlhlo, hodí se ultralehká větrovka, která vás ochrání před deštěm a větrem. A dalším univerzálním kouskem na delší cesty je mikina s vyšší gramáží s merina.

sir-joseph-bunda-minimis-250-ladydirect-alpine-bunda-cyclonesensor-mikina-merino-upper-arrows-klokanka
Ultra lehká a skladná péřovka – SIR JOSEPH Minimis 250Minimalistická větrovka – DIRECT ALPINE CycloneSilnější merino mikina – SENSOR Upper Arrows

Záložní jídlo

Nejlepší je jíst z místních zdrojů a poznávat nové chutě a jídla. Ne vždy je to však možné a proto se můžou hodit potraviny, které buď málo váží nebo se lehce připravují.

Chicken-Tikka-Masala-adventure-menuchimpanzee-energy-barmana
Sušené, ale plnohodnotné jídlo na cesty – Adventure MenuPřírodní energie, které věří i nejlepší lezec světa Adam Ondra – Chimpanzee Energy BarAstronautská strava – MANA

Pro náročné cestovatele

Pár doplňků, kterými buď ohromíte místní nebo ochromíte nenechavce.

leatherman-free_t4skladaci-vyvrtka-TU248K_Twisticklifeventure-penezenka
Multi nástroj – Leatherman Free T4Skládací vývrtka – True Utility TwistickPeněženka s ochranou čipů a karet – Lifeventure RFID Travel Wallet

Mohlo by se hodit

Na závěr pár drobností, které mohou pomoci – pojištění a lékárnička. A knihy jako inspirace.

pojištění-alpenvereinvodeodolna-lekarnicka-ortliebpruvodce-kniha
Pojištění na celý rok – AlpenvereinVoděodolná lékárnička – OrtliebKnižní průvodci pro chvíle offline – Roughguide

Testováno Světem outdooru

Kromě tipů na výlety a výpravy, které nejdete na stránkách Hedvábné stezky, můžete zjistit hodně informací o vybavení v recenzích Světa outdooru.

Na výběru se podíleli

Kateřina Petríková

Prozkoumala téměř 50 zemí světa na 4 kontinentech při cestách za divokou přírodou, místními lidmi, sportem a dobrým jídlem. Nejvíce si váží cesty do zimního Ladakhu, čtvrtletního putování JVA a 900 pěších kilometrů po Camino de Santiago, které ji k cestování přivedlo. Je šéfredaktorkou cestovatelského portálu www.HedvabnaStezka.cz.

David Gladiš

Extrémní sportovec – běžec a cestovatel. Katko: Prosím doplnit další text Prosím doplnit další text Prosím doplnit další text Prosím doplnit další text Prosím doplnit další text Prosím doplnit další text Prosím doplnit další text

Vojtěch Dvořák

Takový „Podrž cepín, zatáhni za lano, hoď si batoh na záda“. Šef testovacího týmu www.svetoutdooru.cz, certifikovaný horský vůdce UIAGM a zakladatel Seakayakové školy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: