Těžké spáry Indian Creek

Těžké spáry Indian Creek

Poslední dny do České republiky přinesly mírné ochlazení – nechte si rozproudit krev v těle těžkým spárovým lezením v rozpáleném americkém Utahu!

Odpočinková dovolená? Rozhodně ne!

Čtveřice německých „spárařů“ – Gerda Raffetseder, Stefan Brunner, Felix Denkmayr a Stefan Lengauer – se loňské léto vydala do lezecké oblasti kaňonu Indian Creek, který leží v regionu Moab v americkém středozápadním státu Utah a je dokonce součástí národního parku jménem Canyonlands.

Celá tato oblast vyzývá již dlouho všechny světové skalní lezce, aby se nejen s jejími prstovými spárami pustili do křížku. Německý tým vrazil z Mnichova a letem do Las Vegas se přesunul „za velkou louži“ a místní půjčenou dodávkou dorazili v pořádku a brzy do vytoužené oblasti, kde už v roce 2009 operovali dokonce i Stefan B. s Gerdou, avšak neúspěšně. Tehdy neuspěli lezení spáry off-width (představte si ji jako spáru někde mezi velikosti zápěstí a velikostí těla..) – o to více chuti měli vyrazit do zdejší oblasti znovu a cesty, v nichž neuspěli, přelézt.

Místní Super Bowl Campground, v němž našla čtveřice zázemí, je strohé místo, zdánlivě nehostinné. Nenajdete tu ani tekoucí vodu, ani relaxační zařízení pro lezce, jenom suchý záchod, stůl a dvě lavičky. Žádný med!

Gerda má jako jediná v týmu specifické podmínky pro lezení, neboť žádný z jejích tří parťáků nemá tak malé ruce jako ona – z výhody se stává nevýhoda a naopak, záleží na spáře. Leze se jí ale od prvního dne dobře, na rozhýbání vylézá 5.9 a následně i 5.10 (obtížnost srovnej například zde)! Ani ostatní nejsou pozadu – rozlézají se dobře a vylézají i věhlasnou Hand Crack za 5.10.

Každý si našel svoje – Stefan L. si libuje v off-width spárách jako Binge a Purge (5.11), Felix zase leze spáru velikosti ruky Think Pink (5.11-), Stefan B. zatím dumá nad plánem z roku 2009 vylézt přetěžkou Ruby´s Cafe
(5.13-) a od pokusu ho odrazuje jenom blížící se setmění.

Avšak nejen lezením živ je člověk, a tak parta tráví večery v kempu při plánování lezení a pečení chleba z přivezeného droždí nebo pojídáním opravdu bohatých snídaní, aby nabrali dostatek sil. Nutné jsou i nákupy v nedalekém Moabu a jiné všední starosti i radosti, které dotváří celek. Někteří dokonce stihli podniknout místo lezení dokonce i menší túry.

Jak to dopadlo?

Gerda přelézá spárovou cestu Socket za 5.11 a s nejtěžším místem cesty těsně pod vrcholem si poradí, i když ji předloktí tepe z prstové spáry bolestí. Tímto si hlavně sama sobě dokázala, že spáry lézt rozhodně umí! Vytrvalostním lezením na si pak už jen protahuje svaly.. Stefan B. cestu Ruby´s Cafe (5.13-) vylézá, ačkoli se slunce schovalo za mraky, pro lezce to znamná jedině výhodu – ochlazení zvyšuje tření. Nezůstalo jenom u ochlazení, lezecký pokus se snažil zmařit počínající déšť, avšak díky strmosti skály nic vážnějšího nehrozí. Nejtěžší místo cesty – převis – Stefan B. překonává a odsednutí do vrcholové karabiny znamená jediné – úspěch! Felix a Stefan L. řádí v mnoha těžkých spárách jako například Big Baby za 5.11, Felix dokonce vylézá svůj projekt Think Pink (5.11-), jak už bylo zmíněno výše v textu.

Celý výlet se tedy jistě povedl, do deníčků lezcům přibylo mnoho významných přelezů těžkých cest. A aby návrat z „dovolené“ neměli tak složitý, rozloučil se s nimi Utah vytrvalým deštěm – to už jim však vůbec nevadilo!

S využitím adidas.com.

adidas

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: