Teva Mountain Games začínají v americkém Vailu

Teva Mountain Games začínají v americkém Vailu

Běh do kopce na sněžnicích, v lyžařských botách nebo se psem. Sjezd zasněženého kopce na horském kole a freestyle skoky na lyžích s telemarkovým vázáním. To je jen malá ochutnávka soutěží na Teva Mountain Games.

Olympiáda extrémních sportů jsou známé X-Games, když se ubere profesionalita sportovců, ponechá profesionální organizace a přidá trocha smyslu pro recesi, vzniknou Teva Mountain Games. Ty se pravidelně začátkem června konají v americkém Vailu, jako svátek letních sportů. Zúčastnit se může za cenu pár desítek dolarů startovného každý. Pak už jen stojíte na startu vedle největších hvězd vybraného sportu (pokud daný sport něco jako „hvězdy“ má Smějící se). To se vám na X-Games ani Olympijských hrách nepoštěstí.

Od 10. do 12. února se koná historicky první ročník zimní varianty tohoto sportovního svátku. Místo, tedy městečko Vail v Coloradu, zůstává stejné. Mimochodem, Vail samotný vznikl až 4 roky po skiareálu, který se rozprostírá po okolních kopcích a je největší v USA a druhý největší v Severní Americe. Areál měl hostit sjezdařskou část zimních olympijských her v Denveru v roce 1976, ty se nakonec z finančních důvodů uskutečnily v rakouském Innsbrucku. Vail pravidelně hostí například závody světového poháru ve sjezdovém lyžování.

Ve Vailu se tento týden tedy od pátku do neděle uskuteční několik desítek závodů, často i s velmi zajímavou finanční dotací, dohromady si ti nejlepší rozdělí 60 000 dolarů.

Závodit se bude v mixovém lezení, na běžkách, ve skialpinismu, big airu na telemarkových lyžích, big airu na kole (ano, na tom samém můstku jako na lyžích), cyklokrosu na sněžné dráze, paralelní slalom na sjezdovce na kole, běhu v lyžařských botách a na sněžnicicích. Závěrem bude volná disciplína Vail Uphill s převýšení 2500 metrů ( jak název napovídá, směrem nahoru), kdy si účastníci mohou vybrat, na čem trasu překonají.

Královskou disciplínou je ale trojboj, vítězem se stane účastník s nejlepším součtem časů ze závodu na 10 km na běžkách, na skialpech a ve Vail Uphill.

Spíš výzvou než soutěží je disciplína 7 Wonders of Vail, tedy 7 divů Vailu. Účelem je navštívit na lyžích 7 údolí, v nichž se lyžařský areál Vail rozkládá.

Zdroj: www.tevamountaingames.com/winter

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: