Tetínské skály, lomy, jeskyně

Tetínské skály, lomy, jeskyně

Kněžna Teta, sestra mnohem slavnější Libuše, prý uměla mluvit s duchy. Nestala se až tak slavnou, nicméně Tetínské skály, které se odvolávají na její mystickou přítomnost stojí za to navštívit. A nezapomeňte sebou čelovku.

Lezecký konflikt

Obec Tetín nedaleko Berouna ve středních Čechách nabízí prima jednodenní výlet, nedaleko je vlakové spojení, z Tetínských skal jsou romantické vyhlídky, když se zadaří počasí, tak není (zejména pro Pražáka) co řešit. Bylo by z podivem, kdyby skály „neřešili“ i lezci. „Nové cesty vyšší obtížnosti vznikly od Pepy naproti Pupku na straně železniční tratě Srbsko-Beroun, kam zřejmě nezasahuje PR Tetínské skály. V konfliktu s ochranou přírody, ale budou nové cesty nalevo od Lesní cesty v boční(SZ) části Pupku,“ píše se v zápisu Oblastní vrcholové komise pro Prahu a střední Čechy ze října 2011.  Vzhledem k tomu, že Tetínské skály jsou od roku 1974 přírodní rezervací, tak přímý vstup na ty nejatraktivnější (a to jak z botanického, tak z lezeckého úhlu pohledu) je omezený. Horolezecká činnost je ochranáři vnímaná jako možné ohrožení daného území. Nicméně například Kavčí lom jež zasahuje do PR Tetínské skály nabízí výstupy klasifikované obtížností 7-9 a ve vyhlašovací dokumentaci není uveden zákaz lezecké činnosti. A z logiky zákonů (nikoli zákonodárců či vykonavatelů práva)  co není zakázané, je dovolené. Jelikož část cesty jedné z lezeckých cest v Kavčím lomu je permanentně stíněná, potěší zvlášť za letních veder.

Jeskyně

Základním dokumentem pomáhající v orientaci zdejších podzemních prostor je soupis jeskyní v okolí Tetína. Ne všechny se dají najít. Některé z nich zmizely. Trochu do připomíná proslulou cimrmanovskou hlášku. „Důl, to je díra v zemi, tu vám nemůžou vzít.“ Jeskyně je jen díra ve skále. a dá se, stejně tak jako důl, „vzít“. V případě dolů se jednalo o komunistické znárodnění, v případě jeskyní o odlámání okolních skal v důsledků „potřeby nerostných surovin“. Tak zmizela třeba Propast na Dalimilu, jeskyně slibně zvaná  Striptýzka. Z těch zachovalých je nejrozsáhlejší je Terasová jeskyně v Kavčím lomu s délkou přes 240 metrů. Samozřejmě, že ruina hradu na skalním ostrohu spolu se Starými pověstmi českými dávají výletu ještě další, historizující rozměr.

Osobní zkušenost autora těchto řádků. Když se budete potulovat v okolí Tetína pod skalami nebo se sápat do jeskyní, tak bacha: když je navlhlo, docela nebezpečně to klouže.

Tip na kešku

GCP3VN  Damil – byť přímo na Tetíně má být taky jedna z keší, poslední zatím neověřené zprávy hovoří o její ztrátě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: