Švýcarský národní park – přírodní unikát

Švýcarský národní park – přírodní unikát

Obrovský nedotčený přírodní svět rozkládající se na východ od údolí Engadin. Jedinný národní park v celém Švýcarsku.

Svět, kde se lidé vzdali své moci a přenechali ji původním rostlinám a živočichům stojí určitě za vaši návštěvu. Z údolí Engadin v městeču Zernez je odbočka do úplně jiného světa – do Švýcarského národního parku.

Velmi přísně hlídané návštěvy turistů se mohou pohybovat jen na vyznačených cestách a dělat jen, co jim dovolí řád parku. Odměnou za tato omezení je unikátní zachování původních živočišných i rostlinných druhů na celé jeho rozloze 170 km2. Žijí tu vzácní kozorožci, kamzíci, alpští zajíci, svišťové i vzácní sobi. Z rostlin jmenujme unikátní švýcarské borovice a modříny, které si vytvořily rezistenci vůči chladu, a tak kde jinde v zimě usychají a mrznou, tady bujně prosperují po celý rok.

Městečko Zernez, vstupní brána do parku, je naprosto ideálním výchozím místem pro jednodenní i vícedenní treky. A možností je tu opravdu mnoho. Vybrat si můžete velmi jednoduché trasy, které zvládnou i malé děti i obtížné cesty s obrovským převýšením a složitým terénem. Ať už vyberete to, či ono, pokaždé máte 100% jistotu, že zažijete krásy parku na vlastní kůži.

Dvoudenní trek, který vám mužeme vřele doporučit, vede ze Zernezu do S-chanfu. Je to krásný, ale celkem obtížný dvoudenní přechod. Jakmile překonáte sedlo Fuorcla Val Sassa (2857 m), nejenom že se odlehčí vašim nohám, ale i vaší mysli. Pokud se budete náležitě rozhlížet můžete právě na tomto treku vidět všechny výše jmenované tvory i rostliny a sekundovat jim bude pohled na nejvyšší štít parku Piz Quattervals (3165 m). Přenocovat se dá na chatě Chamana Cluozza.

Celou řadu dalších cest a možností, jak poznat park a jeho krásy se dozvíte ve velmi futuristické budově návštěvnického centra parku v Zernezu.

Švýcarsko bez rámečku 2012Údolí Engadin, jímž protéká řeka Inn, patří k těm nejhezčím v celém Švýcarsku, samotné leží ve velké nadmořské výšce 1800 m, přesto jej lemují vysoké štíty okolních hor. Naleznete v něm nedotčenou přírodu, malebné vesničky i větší městečka – například známý Svatý Mořic. Více informací o Švýcarsku naleznete na www.MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: