HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Světový rekord: Dvacetiletý Čech přešel kilometr nad údolím po popruhu

Světový rekord: Dvacetiletý Čech přešel kilometr nad údolím po popruhu

Danny Menšík z Prahy a Francouz Nathan Paulin vytvořili 19. dubna ve francouzských horách poblíž Nice světový rekord v chůzi po highline – popruhu nataženém ve výšce mezi skalami. Oba lezci několik hodin po sobě přešli jako první na světě vzdálenost delší než jeden kilometr. Zprávu zveřejnil na svém facebooku server Slack.fr.

Slacklineři přešli po speciálním popruhu délku 1020 metrů, změřeno laserem. Přechod trval asi 40 minut. „Mýtická vzdálenost pokořena a nesplnitelný úkol splněn,“ komentoval kilometrový rekord Danny Menšík. Oba sportovci tak překonali dosavadní světový rekord skoro dvojnásobně. Ten držel necelý rok Francouz Théo Sanson s dosaženou délkou chůze 495 m, který vytvořil loni na podzim v poušti amerického Utahu.

Lokalita nad vesnicí Aiglun v Alpes-Maritimes leží 33 kilometrů severně od pobřežního jihofrancouzského Nice. „Místo jsme vybírali několik měsíců a na přípravě se podílelo desítka lidí,“ popsal přípravu Danny Menšík. Dvouapůcentimetrový popruh byl ukotven ve výšce cca 600 metrů nad údolím. Natahování trvalo dva dny. Spojení dvou hor proběhlo za pomocí dronu a byla to mise sama pro sebe, která proběhla za velmi těžkých podmínek. Kvůli silnému větru a bouřce nechybělo málo tomu, aby se přetrhlo tahací lanko a highline vůbec nezvnikla. Po natažení průvěs samotného popruhu při chůzi byl přibližně 50 metrů.

Kromě popruhu bylo po celé délce nataženo i jistící záložní lano Lanex, které bylo spojeno s popruhem páskou každých pár metrů. Slacklineři jsou jištěni lezeckým lanem, které spojuje popruh a horolezecký sedací úvazek, který mají na sobě. Highline je slackline natažená ve výšce (např: mezi skalami, budovami,… ). Slacklineři chodí po popruhu nikoli kulatém kovovém laně jako provazochodci. Nepoužívá se ani balanční tyč k chůzi, ani prostranní stabilizační lana popruhu, které by zamezovali výkyvu. Podle odborníků je vybalancování pohybu na prověšené lajně oproti napnutým ocelovým lanům provazochodců o mnoho náročnější.

Před pěti lety byla maximem highline stometrová vzdálenost. Za posledních 5 let slackline (chůze po prověšeném popruhu obecně) i jeho varianty longline (maximální vzdálenost na popruhu zavěšeném nízko nad zemí), trickline (skoky a triky na zhruba desetimetrovém popruhu), highline (výška nad 10 metrů nad okolím), a další zažívají neobvyklý růst i zájem veřejnosti. Pro intenzivní zapojení celého těla a balanční efekt se slackline využívá i jako doplňková aktivita sportovců, či při rehalitacích.

adidasDvacetiletý Daniel Menšík, po maturitě na gymnáziu Přípotoční v Praze 10 a od loňska studující v Nice ve Francii, již v roce 2014 v pražské Šárce ustavil český rekord v highline v délce 208 metrů. V roce 2015 poprvédosáhl světového rekordu v highline, který proběhl ve francouzském Millau a měřil 469 metrů. Nyní po rekordu se chystá na další velký projekt do Číny a později na několik výprav do Alp. V současnosti je Danny je člen adidas Outdoor týmu.


Zdroj: slack.fr

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: