Světové hvězdy v Nízkých Tatrách

Světové hvězdy v Nízkých Tatrách

První zářijový týden se Nízké Tatry staly magnetem pro všechny outdoorové příznivce. Konal se zde totiž druhý ročník adidas Outdoor Tour, kam bylo pozváno šest velkých hvězd boulderingu, sportovního lezení, extrémního kajakingu a slacklinu.

Měli jsme možnost přímo sledovat mistrovství lezeckých legend, jako je Beat Kammerlander nebo Barbara Zangerl, poslouchat zábavné historky kajakářů Sama Suttona a Olafa Obsommera nebo s úžasem tajit dech při výkonech slacklinerů Lukase Irmlera a Reinharda Kleindla.

Skvělé akce v Demänovské dolině poblíž Liptovského Mikuláše se zúčastnili i (skoro) místní outdooroví sportovci – mezi nimi basejumper Roman Dubský a lezci Adam Pustelnik, Martin Krasňanský a Libor Uher.

Ženská legenda představila své nejnovější úspěchy

Legenda ženského sportovního lezení Barbara Zangerl zahájila setkání prezentací o svém úspěšném lezení na Korsice, ve Švýcarsku a v Německu. V květnu 2012 potřetí na Korsice zdolala cestu Délicatessen: „Byl to jeden z nejlepších výstupů.“

Ve Švýcarsku jí trochu potrápila cesta Super Cirill: „Třikrát jsem spadla. Nešlo to skoro vylézt.“ Prezentaci zakončila svým nejnovějším výstupem End of Silence. Tuto vícedélkovou cestu vylezla jako první žena vůbec.

Beat a Barbara zdolávali skálu v Demänovské dolině

Odpoledne se všichni přesunuli do Demänovské doliny, kde jeden z nejlepších lezců světa Beat Kammerlander předvedl, co umí. Specialitou tohoto 54letého lezce, jehož cesta Silbergeier (5.14) patří mezi tři nejobtížnější alpské cesty vůbec, jsou například shyby na jednom prstu. S Beatem lezla i Barbara Zangerl a podle ní Slovensko nabízí velký lezecký potenciál.

Vzdušné dobrodružství

Jedním z vrcholů dne byly výkony slacklinerů Reinharda Kleindla a Lukase Irmlera, během nichž se většině z přihlížejících doslova tajil dech. Slackline napnutá 50 metrů nad zemí a západ slunce tvořily dokonalou kulisu představení nejlepších slacklinerů na světě. „Někdy se bojím, ale to napětí je zajímavé,“ prozrazuje Reinhard. Lukas, který je držitelem světového rekordu – přešel slackline v délce 310 metrů – při vzdušné chůzi po popruhu poslouchá elektronickou hudbu. „Tam nahoře je to určitá forma meditace. Nedělám to jenom pro adrenalin.“

Světoznámí kajakáři na Slovensku

Následující ráno jsme se přesunuli na slalomový vodní kanál v Liptovském Mikuláši, kde nám své kajakářské grify předvedli Olaf Obsommer a Sam Sutton. Společně sjeli na kajaku několik krajně nebezpečných a divokých řek v ruském Altaji. „V řece jsme tam viděli plavat celkem dvě mrtvoly,“ vzpomíná Sam. Chtějí se tam nicméně vrátit. V Liptovském Mikuláši přemluvili Barbaru Zangerl, aby nasedla do kajaku a zkusila to na divoké vodě s nimi. Byla to její premiéra, ale vedla si dost dobře.

Doufejme, že se s mistry outdoorových sportů v našem regionu zase brzo potkáme, třeba znovu na pozvání adidasu.

adidas

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: