Svět outdooru na veletrhu S1 (průběžně aktualizováno)

Svět outdooru na veletrhu S1 (průběžně aktualizováno)

Svět outdooru připravil ve spolupráci s BVV aktuální reportáž z odborného outdooového veletrhu S1 ve dnech 13. – 15. 2. Aktualizováno průběžně 14 a 15. 2. Po nedávném článku Průvodce návštěvníka tak můžete na našich internetových stránkách najít aktuální novinky…

Svět outdooru připravil ve spolupráci s BVV aktuální reportáž z odborného outdooového veletrhu S1, který probíhá ve dnech 13. – 15. 2. na brněnském výstavišti společne s veletrhy Styl a Kabo. Aktualizováno průběžně 14. a 15. 2. Po nedávném článku Průvodce návštěvníka tak můžete na našich internetových stránkách aktuálně najít novinky, které se redaktorům Světa outdooru podařilo na veletrhu najít.

Veletrh S1 je vyhrazen pouze odborníkům a obchodníkům a je třeba počítat s tím, že představuje kolekci vybavení pro zimní sezónu 2008/09. Novinky zde představení se proto nemusí objevit na pultech prodejen v nejbližší době, ale až v další zimní sezóně. Následující reportáž berte proto jako přehled, co nového můžeme v outdoorovém vybavení očekávat. Podobně jako v prvním článku následuje abecední přehled značek, které jsme na veletrhu S1 navštívili a samozřejmě novinky, které jsme na stánku objevili. Článek tak doplňuje informace poskytnuté před veletrhem jednotlivými firmami, které najdete v původním článku.

Veletrh probíhá v hale D, pohled do haly je na úvodnch fotografiích. Před halou upoutají návštěvníky pozoruhodné kousky snowboardistů. Probíhá zde Peace Snowboard Forest Jam, snowboardové závody spojené s exhibicí v jízdě na kmenech a sněhu. Doporučujeme chvilku se před halou zastavit.

Příkladem využití izolace Primaloft® One je teplá sportovní bunda Denali. Má anatomický střih, nízká váha, příjemná měkkost, splývavost a vynikající sbalitelnost tvoří komfortní model pro použití v náročných podmínkách. Produkt lze pro transport kompresně sbalit do kapuce. Na ramenou a kapuci je ripstopová tkanina s membránou a zbylá část je z Pertexu. Technické údaje: Hmotnost: 420 g (L), 410 g (M), Materiál: Pertex – (ripstop) Microlight Nylon DWR s Full Dull Soft + Primaloft One 130.

Pevné, velmi odolné kalhoty Mountainer s technickými doplňky ze strečového materiálu. V pase částečně do gumy s regulovatelným páskem; v poklopci dva protisměrné zipy, dvě zajištěné, pohodlné přední a jedna doplňková stehenní kapsa. Na špičce nabídky zůstávají třívrstvé softshellové kalhoty Eiger se švy svrchu přelepenými gripovou páskou.

Mezi stánky S1 se poměrně snadno dal přehlédnout stánek S.E.I.F.E.C.O., ale nenápadná expozice skýtala poměrně bohatou outdoorovou nabídku od sněžnic nejen značky TSL přes nože Opinel až po sportovní brýle.

Brýle francouzské firmy Julbo najdou uplatnění především u vyznavačů outdoorových sportů. Vyznačují se vysokou odolností proti rozbití! Dlouholetá zkušenost (od r. 1950) ve vývoji brýlí a spolupráce s předními francouzskými odborníky a sportovci, vede k nejlepším výsledkům v tomto odvětví. Brýle Julbo můžete použít na výlet do města, ale i na nejnáročnější horolezecký výstup nebo trek.

Na stánku S.E.I.F.E.C.O. jsme si z přehršle značek a novinek vybrali a vyzkoušeli do všech stran ohebné brýle, konkrétně model Julbo Trail s určením pro MTB a běh. Brýle jsou superelastické, jak se můžete přesvědčit na fotografii. K jejich rozbití musíte vynaložit opravdu hodně úsilí, což pochopitelně významně přispívá k bezpečnosti jak na kole, tak při běhu. Odnímatelný pásek ochrání proti ztrátě nebo nechtěným pádům při prudkých pohybech hlavy. Skla Zebra se nemlží a jsou fotochromatická.

Z pohledu nejznámějšího sortimentu firmy Jurek S+R, tedy stanů, se doplnily jednotlivé řady o další modely a mezi zásadnější novinky patří velký, 7 m dlouhý stan Grand, který ovšem na veletrhu pro své rozměry nebyl postavený.

Opravdu výraznou novinkou mezi širokou nabídkou holí Leki (a nejen v nabídce Leki, jde o premiéru bezpečnostního systému u hůlek obecně))) je bezpečnostní madlo Trigger S pro sjezdové hole a madlo Shark pro běžecké hole (Shark byl již prezentován v první verzi v roce 2007). Nový systém poskytuje především bezpečnost při zaklínění hůlky po pádu nebo v zaklínění hůlky, nebo při náhlém nebezpečí vykloubení některého prstu. Podobně jako bezpečnostní vázání u bot se poutko při větším tahu odepne od madla a hůlka odpadne. Kromě nesporné bezpečnostní funkce se Trigger S a Shark hodí také, pokud je třeba krátkodobě bez zdržování odepnout hůlku při krátké zastávce a úpravě výstroje nebo vázání.

Leki také předvedla další novinku, běžecké teleskopické hole, která využívá vyzkoušenou technologii teleskopických holí. Jde o to, že rozdíl v délce mezi skate a klasickými hůlkami je cca 10 cm a lyžaři potřebují dvoje hůlky. Leki vymyslela teleskopické běžecké hůlky s výsuvnou délkou právě asi 10 cm. Běžkaři tak nemusí mít dvoje hůlky a mohou zvolit pro každou techniku optimální délku. Podobně je žešena i dětská sjezdová teleskopická hůlka. Díky patřičnému rozsahu nastavení roste hůlka s dítětem a není třeba po každé sezóně uvažovat, jestli je nutné již koupit dítěti větší hůlky nebo jestli to ještě rok vydrží.

Kromě této boty, představené již v roce 2007, jsme našli řadu dalších novinek: Pro lezení v ledu je například určena nová bota Garwahl, s pevnou botičkou, aby se vnitřní bota při lezení nehýbala. Předností je nízká hmotnost a kryt z kevlarové Cordury. Mezi polovysokými botami jsme si všimli další novinky, lehoučké boty Celeste s podešví z EVA materiálu. Boty Celeste jsou určené do terénu pro orientační i jiné běžce.

Pro zvídavé Lowa na veletrhu S1 nabízí zkušební terénní dráhu a boty k testování. Každý si může vybrat z několika modelů bot určených k testování a v improvizovaném terénu vyzkoušet, jak se boty chovají při chůzi nahoru a dolů po kamenech nebo v šotolině.

Značka Peli je spjata se speciálním vybavením, jedná se například o vysoce odolné kufry a přepravní boxy nebo speciální profesionální svítilny vhodné pro extrémní podmínky. Obojí využívají například potápěči nebo vojenské jednotky, ale výrobky Peli jsou samozřejmě vhodné také v outdooru jako spolehlivé vybavení pro náročné akce, kde je robustní a provedení podmínkou. Novinkou je svítilna typ 7060 s nabíjecí lithium-ionovou baterií, která je osazena výkonovou LED diodou 4,4 W.

Mezi samostatnými drobnostmi jsme zaregistrovali dvě neobvyklá řešení, a sice netradiční brousek Sharpener od švýcarské firmy Istor, který se vrací k broušení podobnému tomu, jak naši dědové obtahovali své nože. Slinutý karbidový brousek se uplatní i na zahnutá a obtížně přístupná ostří. Druhou zajímavostí jsou sportovní hodinky Windmaster, které kromě běžných časových funkcí, výškoměru, tlakoměru a teploměru mají i výklopný miniaturní větroměr a dokážou změřit nejen okamžitý vítr, ale i vypočítat Wind Chill faktor, tedy efektivní teplotu s ohledem na oakmžitý vítr. Praktické zkušenosti samozřejmě nemáme, ale technicky založené duše se při pohledu na sportovní hodinky Windmaster určitě potěší.

Na stánku Warp najdete i vysokohorské boty F 6000 od značky Fitwell. Jedná se o boty s návlekem z Kevlaru s Cordurou s vyjímatelnou botičkou. Použité jsou tepelně reflexní materiály. Boty váží 2800 g. Boty Youpanqui jsou naopak pro lehký treking opatřené otěruvzdornou podrážkou Vibram Winkler s tlumící mezivrstvou, jež šetří Vaše klouby. Svršek je zhotoven z velurové kůže v kombinací s textilií Cordura s membránou DryTex.

Boty pro lehkou turistiku nalezneme i značku Duras a to pro lehkou turistiku s membránou Comfortex a boty Denver, které vynikají svojí prodyšnoastí a měkkým došlapem, který zajišťuje podrážka Vobram Ananasi s Phylon tlumičem.

Kromě bot zde je k vidění řada spodního oblečení Afars. Merino vlna je doplněna 15% polyesteru, který umožňuje vyšší odvod potu. Zajímavostí je větší průměr otvoru pro hlavu, kde pružná léga na zadní části zabraňuje vytahání trika po delším čase užívání. Ploché švy spolu, neškrábavé etikety, elastické náplety či prodloužený zadní díl jen ukazují na promyšlenost spodního oblečení.

Jak se nám jeví veletrh S1 po prvním ročníku?

Podle vyjádření samotných vystavovatelů lze najít celou škálu názorů od zklamání až po poměrně nadšené reakce. To samo o sobě je určitě úspěchem prvního ročníku veletrhu, který teprve bojuje o místo na slunci. Největší část vystavovatelů hodnotila průběh veletrhu spíše nejednoznačně s tím, že rozhodně nejsou zklamáni, protože od prvního ročníku nečekali žádné zázraky. Pokud k tomu připočteme tradiční přednosti BVV, tj. dobrý servis, dobré zázemí pro vystavovatele a všeobecně chválený doprovodný program, vyznívalo hodnocení spíše pochvalně.

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je riskantní přímá termínová konkurence zavedenému veletrhu Sport Prague. Většina z vystavovatelů se jistě obtížně rozhodovala, zda půjde do značné nejistoty nového veletrhu, nebo zvolí známé prostředí v pražských Letňanech. I tímto pohledem je třeba měřit úspěšnost veletrhu S1. Pro příští rok samozřejmě musí být S1 především pro obchodníky ještě atraktivnější, ale i ohlasy z tohoto tábora nebyly vůbec zklamané. Před pořadateli S1 je opravdu mnoho práce, ale první krok byl učiněn a to nikoliv špatně.

Zkušenosti čtenářů

Luděk

Zdravím,
tak jsem byl na tomto veletrhu a moc s ním nejsem spokojen – málo značek, ale to by ještě nebylo tak strašný. Nejhorší snad bylo, že mne nechtěli pustit do jednoho stánku(celkem velkej,tuším to byl SPORT KONCEPT) – prý to je jen pro zvané, já jako prostý návštěvník jsem neměl šanci.
Závěr: zůstanu věrný veletrhu Sport and Live Style(tuším, že tak nějak se jmenuje).

Jirka Červinka

Pro Luďka jistě mohl být zmíněný přístup nepříjemný, ale nešlo o neúctu firmy k zákazníkovi. Je potřeba zdůraznit, že S1 je veletrh kontraktační, jsou tu vystaveny modely, které se nedají koupit a budou k dispozici třeba až za rok. Firmy potřebují klid na jednání a proto některé skutečně prostého návštěvníka nevítají (vysvětlujte taky pořád, že cena ještě neexistuje, že zboží k prodeji nikde není a dokonce možná ani nikdy nebude – pokud si obchodníci konkrétní model neobjednají, nebude se vůbec vyrábět). Ve světě je veletrh pro odborníky běžnou skutečností, u nás jde o výjimku. V článcích jsme to zdůrazňovali a tady to bylo možná zmíněno nejasně, článek jsem upravil.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: