Svatý Mořic – na běžky po zamrzlých jezerech a krásných údolích

Svatý Mořic – na běžky po zamrzlých jezerech a krásných údolích

Švýcarské centrum sportu, Svatý Mořic, je vyhlášený svou jedinečnou polohou v širokém údolí Engadin a na břehu jezera San Murezzan a nedaleko dalších Silvaplana a Sejgl. Jejich zamrzlá plocha se pak každým rokem stává rájem běžkařů všech kategorií.

Zamrzlá jezera v údolí Engadin jsou atrakcí nejen pro sportovce

Svatý Mořic je sportovcům znám hlavně Engadinským maratonem. Je to místo s opravdu ideálními podmínkami pro běžecké lyžování, které nabízí desítky kilometrů perfektně připravených tras pro klasiku i bruslení, z nichž ty nejhezčí vedou po zamrzlých jezerech, jiné zase do bočních velehorských údolí. Panorama okolních třítisícovek vám bude dělat nádhernou kulisu a běžkování tak bude ještě příjemnější.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

V celém Švýcarsku obecně platí, že se za běžecké tratě platí. Poplatek v této oblasti činil v roce 2017 8 CHF na osobu a den (vícedenní povolení jsou levnější). Když uvidíte kvalitu místních tratí, určitě vám peněz líto nebude. Zamrzlá jezera vytvářejí skutečně nádhernou scenérii. Na jezeře Silvaplana byly v době našeho pobytu vyřezány 4 paralelní stopy na klasiku a dráha pro několik skatařů vedle sebe. Nemluvě o tom, že při dobrých podmínkách můžete po jezeře bruslit kdekoliv se vám zachce. Protože trasy jsou prakticky po 100% rovině, jsou tedy vhodné nejen pro sportovně založené běžkaře nebo výkonnostní sportovce.

V údolí Engadin se každoročně každou druhou březnovou neděli jezdí mezinárodní závod v běžeckém lyžování Engadin Skimarathon, který vede z městečka Maloja (úplně na konci údolí) přes Svatý Mořic až do městečka S-Chanf, kde je cíl. V rámci hlavního závodu je na programu také půlmaraton a o týden dříve také čistě ženský půlmaraton. Celá trasa je tedy trochu z kopce a možná i to láká každoročně přes 10 000 účastníků.

Možnosti běžkování pro větší romantiky a turisty

Pokud se nechcete na jezerech předhánět s profíky, můžeme z vlastní zkušenosti doporučit dvě boční horská údolí. Jedním z nich je menší údolí Bever, která se vine od stejnojmenného malého městečka Bever (které se také nachází na trase Engadin Skimarathonu) podél potůčku Beverina. Tato stopa je velmi mírně do kopečka a končí u železniční stanice a také restaurace Spinas, kde si můžete dát malé občerstvení nebo oběd. Trasa vám tam i zpět dohromady zabere asi 2 hodiny. Cestou dolů si můžete vychutnávat panoramata hor kolem a povozy tažené koňmi, které úolím vyváží méně fyzicky zdatné turisty zabalené do hustých kožešin.

Dalším, delším a o to hezčím údolím je údolí Roseg, které se táhne z městečka s krásným názvem Pontresina. Délka běžkařské trasy vedoucí tímto údolím je jedním směrem 7 km. Je upravena jen pro klasiku a vede mírně do kopce (v porovnání s údolím Bever o trochu více). Celou dobu jedete velmi hezkým a rozmanitým terénem podél potoka až přijedete k restauraci a také lovecké chatě Roseg, od které se otvírá nádherné údolí končící murénou ledovce a téměř čtyřtisícovými vrcholy kolem, z nichž nejvyšším je Piz Bernina (4048m). Při slunečném počasí se vám naskytnou skutečně fantastické výhledy! Pokud byste se vydali dále (již bez běžkařské oficiální stopy), dojdete až k ledovcovému jezeru Vadret, kde se nachází také ledové jeskyně. Na chatě Roseg nás přivítala velmi milá obsluha v podobě slovenského číšníka: „Já jsem si říkal, kdo jiný by sem mohl přijet na běžkách, než Češi“ a ano, byli jsme ten den asi jediní, kdo se do údolí na běžkách vydal. Většina švýcarských turistů sem totiž došla po svých nebo se nechala dovést koňským spřežením.

Jak se do Svatého Mořice dostat?

Švýcarsko nabízí velmi pohodlný a přesný systém vlaků. Z Curychu se se dvěma přestupy dostanete přímo do Sv. Mořice za zhruba 3 hodiny. Do vlaku si samozřejmě můžete vzít své sportovní vybavení.

Skvělé spojení Praha – Curych nabízí také společnost Swiss Air, která vás velmi pohodlně přepraví za pohou hodinku letu.

Switzerland Winter

40 tipů pro zimní aktivity ve Švýcarsku

Přehledně na mapě: Stáhněte si mapu Zimního Švýcarska, najdete na ní pečlivě vybraných 40 tipů na ty nejlepší zimní radovánky, pro lyžaře i nelyžaře, skialpinisty, freeridery, bruslaře i sáňkaře, lázeňské typy i šílené blázny… prostě pro všechny milovníky zasněžených hor. Všech 40 tipů popsaných v podrobných článcích s fotkami najdete na MojeSvycarsko.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: