Šútovský vodopád v pohoří Malá Fatra

Šútovský vodopád v pohoří Malá Fatra

Nejvyšší, nejhezčí, nejznámější. Takové přívlastky se vážou na Šútovský vodopád, který najdeme u sousedů na Slovensku v malebném pohoří Malá Fatra.

S výškou 38 metrů je vodopád objektem zájmu mnoha turistů, kteří míří na vrcholy Chleb (1647 m) či nejvyšší horu pohoří Malá Fatra Velký Kriváň (1709 m). Tato výška z něj dělá čtvrtý nejvyšší vodopád na Slovensku za Kmeťovým (80 m, Vysoké Tatry), Závojovým (75 m, Slovenský ráj) a Brankovským (55 m, Nízké Tatry). Vodopád sytí potok s příhodným názvem „Šútovský“.

Vodní dílo, bylo vytvořeno následkem vyzdvihnutí pohoří a poklesu Turčianské kotliny. Najdeme ho v Šútovské dolině, která se táhne po jižní straně hlavního hřebene Malé Fatry.

Přístup

Nejkratší a nejobvyklejší cesta je od vlakové zastávky v obci Šútov. Odtud budete kopírovat železniční koleje (směrem od hráze Krpelany), až narazíte na most, před kterým se dáte doprava (cca 1 km). Dále už po značce a zároveň podél Šútovského potoka až k vodopádu. Přístup k vodopádu touto cestou vám zabere necelé dvě hodiny a překonáte převýšení více než 400 metrů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: