SustenPass – nejkrásnější vysokohorský průsmyk ve Švýcarsku

SustenPass – nejkrásnější vysokohorský průsmyk ve Švýcarsku

Jeden z poslednch zprůjezdněných švýcarských průsmyků. Sustenpass je třetím sedlem v silničním prstenci v Urnijských Alpách a rozhodně patří k těm nejobdivovanějším.

Průsmyk Sustenpass spojuje Innertkirchen v kantonu Bern, s Wassen v kantonu Uri. Silnice, která byla otevřena teprve v roce 1945, slouží spíše jen turistům a tak je po značnou část roku (od listopadu do června) kvůli závějím sněhu uzavřena.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Okolí silnice, která se zde v nadmořské výšce 2224 metrů přehoupne přes pásmo hor mezi vrcholy Titlis a Sustenhorn nabízí mnoho vyhlídkových tras do okolních hor. Pozor však na sníh. Ještě v červnu nebývají u severní strany tunely výjimkou několikametrové závěje sněhu.

Když cesta je cíl

Sustenpass nabízí krásné výhledy do krajiny. Překonáte rozeklanou soutěsku řeky Meienreuss, spatříte vrcholy Fünffingerstock i údolí Meien v celé své kráse. Na Bernské straně tunelu na vás zase čeká výhled na čtyři kilometry dlouhý ledovec Stein.

Poblíž Innertkirchenu se horská silnice na SustenPass potkává s cestou na GrimselPass. Právě tady je ideální vydat se na pěší výlet k soutěsce Aare Gorge, jejíž vody si proráží cestu mezi mohutnými skalními stěnami, které tu slouží jako památníky na dobu ledovou. Vytvořit takto velkolepý kanon zabralo říčce Aare tisíce let.

Příjemná jarní procházka

Můžete také sestoupit na jižní stranu pod sedlo Sustenpassu, v létě se tu celá plán zelená trávou a barví horským lučním kvítím. Postupně se po cestičce můžete dostat až k ledovcovému jezírku Steingletscher. Břehy jezera lemují prazvláštně barvené balvany s prorůstajícími kvítky. V modravé hladině se odráží zasněžené vrcholky okolních hor.

Vysoko na skále nad údolím se jako z pohádky schovává chata Tierberghütte. Cesta k této chatě je oblíbenou procházkou, při které se budete moci kochat panoramaty. Je však třeba si dát pozor na sníh, i zde se drží několik měsíců. Pokud nepůjdete v létě, je třeba mít vybavené pro zimní vysokohorskou turistiku.

Švýcarsko přirozeněPříroda Švýcarska – vodopády, ledovce, bílé štíty, zelené louky, soutěsky.

Švýcarsko nabízí největší rozmanitost na relativně malé ploše. Poznejte 35 nejkrásnějších přírodních úkazů, které můžete najít přehledně na mapě. Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: