HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Superlehká speciálka – bunda La Sportiva Hail Jacket

Superlehká speciálka – bunda La Sportiva Hail Jacket

Vybírat si vhodnou bundu, která vás příliš nezatíží, může být oříšek. A rozhodovat se, jestli vzít raději prodyšnou větrovku nebo nepromokavou bundu? La Sportiva tyto zdánlivé rozpory spojila do superlehké, prodyšné, vodě a větruodolné bundy Hail Jacket. Přečtěte si, jak bunda obstála během testování členem HUDY týmu.

Balím se na celodenní výlet v horách a mám před sebou dvě bundy, které si plánuji vzít s sebou.
Osvědčenou  lehkou, hodně prodyšnou  větrovku (130 gramů) a nepromokavou bundu (320 gramů) pro případ deště. Co mít jen jednu bundu, která by skloubila vlastnosti těchto dvou?
Co takhle Hail Jacket od La Sportivy vážící jen 178 gramů ve velikosti L?

Hail Jacket – bunda, která vás nebude tížit

Voděodolná, prodyšná a větruodolná bunda

Bunda je z materiálu EcoShell, což je strečová, voděodolná, prodyšná a větruodolná tkanina z eco-friendly materiálů.
Udávaná nepromokavost je 20000 mm vodního sloupce. Všechny důležité švy jsou poctivě podlepeny 15 mm páskou až na ten, jenž spojuje kšilt s kapucí a na lemu kolem dokola otvoru kapuce.  To je škoda, protože tudy voda při delším pobytu na dešti prosákne dovnitř. To se ale dá jednoduše napravit například SeamGripem.
Zipy jsou značkové, voděodolné YKK, jak na kapse, tak na centrálním zipu, který je navíc podpořen vnitřní légou.

Funkční detaily, které oceníte

V každém podpaží je 61 kruhových otvorů k zvýšení prodyšnosti. Otvory jsou zakryty „stříškou“ s jedním velkým průduchem směřujícím dolů kvůli zachování nepromokavosti.

Kapuce nemá žádné stahování, má ale všitou gumu, která drží kapuci obepnutou kolem hlavy. Dobře kopíruje a neomezuje pohyb. Lem kšiltu je vyztužen plastem a drží si svůj tvar.
Vlivem elastičnosti materiálu se pod kapuci vleze i lezecká helma, aniž by to výrazně ovlivnilo komfortní fit bundy.

Bunda na první dotek přinutí zapochybovat o její mechanické odolnosti. I přes jemnou ripstopovou mřížku na povrchu, tenoučký materiál nepůsobí moc odolně. Podrobil jsem jí tak několikrát odolnostnímu testu při skalním lezení a zatím žádné šrámy neutrpěla a překvapila.

Hail Jacket jako bunda, která sedí

U oblečení od La Sportivy, mám někdy problém, že mi střih moc nesedne. Hail Jacket mi ale sedí tak, jak má. Pravděpodobně i díky strečovým vlastnostem nikde netáhne, nevytahuje se a celkově neomezuje pohyb ani při lezení, nebo běhání.
Hail Jacket je prodyšná bunda, ale jak moc, to záleží na podmínkách.
Při méně potivých činnostech, jako například lezení, chůze v nižší intenzitě, nebo při běhu pokud je chladno nebo fouká studený vítr, je prodyšnost dobrá.

Jak je to s tou nepromokavostí?

I při udávaných vysokých hodnotách vodního sloupce, tak při tenkosti a specifičnosti této bundy (absence stahování kapuce, suchých zipů na rukávech), byste v ní nechtěli trávit dlouhou dobu vystaveni intenzivnímu nepříznivému počasí. Vlhký, tenkostěnný materiál odvádí rychle tělesné teplo a není komfortní.

Hail Jacket vám nemůže nahradit „hardshellku“ do špatného počasí  ani prodyšnější větrovku, ale jedná se o superlehkou speciálku, která  podrží, pokud vás při přeběhu hřebene zaskočí špatné počasí nebo při vícedélkovém lezení přepadne nečekaná bouřka.
Při hmotnosti a rozměrech po sbalení je to bunda, kterou můžu mít stále s sebou a být připraven na náhlé změny v předpovědi meteorologů.

Napsal a otestoval Jan Tlustý z prodejny HUDY Praha Na Perštýně

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: