HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Sunnighornsteig – ferata nad jezerem Thun

Sunnighornsteig – ferata nad jezerem Thun

Jak už název feraty napovídá, šplhat budete na vrchol Sunnighorn do výšky 1397m. Tedy v případě, že vás láká podívat se z jeho špičky na průzračné jezero Thun a věčně bílé vršky hor masivu Jungfrau na jeho pozadí. Technicky nenáročný výstup s převýšením 800m najdete poblíž obce Wimmis.

Parkovat můžete ideálně naproti restaurace „Hirschen“ v Brodhüsi u tenisových kurtů. První šipku ukazující směr „Alpinwanderweg“ najdete pár metrů nalevo od restaurace. K jejímu začátku vás zavede modrá značka, která v krátkých serpentinách stoupá přímo vzhůru.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Na konci lesa už zříte impozantní skalní stěnu připravenou klást odpor dalším odvážlivcům. Přestože se nejedná o složitou cestu obtížnosti (B), zajisté otestuje vaši fyzičku. Většina lezců se zapotí už při delším výšlapu k prvnímu jistícímu bodu. Jakmile zacvaknou karabiny do jistícího lana a vy postupujete plynule vzhůru, výškové metry rychle mizí pod vámi. Na trase nenajdete žádná úskalí.

Mnohdy se stačí jen lehce přidržovat skály a většinu práce vykonají vaše nohy. V přibližně polovině cesty vzhůru narazíte na vyhlídkovou terasu s názvem „Orlí hnízdo“. Zde snad ani nemůžete neudělat pauzu. Dál pokračujete v podobném duchu. Některé pasáže prověří vaši odolnost proti závratím. Najdou se i kratší lezecké úseky, kde vaše ruce nebudou zahálet. Na samotném vrcholu s osazeným křížem se ocitnete po cirka 2,5 hodinách.

Za pěkné viditelnosti budete jisto jistě trávit dlouhé minuty sbíráním dat na váš fotoaparát či kameru. Panoramata, která vás obklopují nelze nazvat jinak nežli „švýcarský kýč“. Vše tak perfektně ladí; modré jezero, zelené pastviny a hřebeny hor postupně se zdvíhající až do 4000m.

Návrat vám potrvá další dvě hodiny tou nejkratší možnou sestupovou trasou. Variací jak si celý výlet ještě prodloužit se nabízí několik. V každém případě doporučuji mít mapu nebo vhodnou aplikaci v chytrém telefonu, která vám pomůže s orientací.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Honza Bartoněk: Pracovní povinnosti ho zavály před několika lety do Švýcarska, kde svůj volný čas spravedlivě dělí mezi MTB, lezení po feratách, a výšlapy do okolních kopců. Pokud ovšem počasí nezavelí jinak a průzračná voda místních jezer ho nezláká k lenošení na dece nebo sněhové vločky nepřinutí nazout lyže.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: