Šumava na kole aneb ve stopách filmu „Král Šumavy“

Šumava na kole aneb ve stopách filmu „Král Šumavy“

Krajina, ve které se děj filmu „Král Šumavy“ odehrává, se utápí ve věčných šumavských podzimních mlhách stejně jako věčně zachmuřená mysl hrdinů filmu. Na vlastní oči, resp. do pedálů šlapající nohy se ale lze přesvědčit, že Šumava umí být kouzelnou i přes svou neveselou minulost minulého století. Stačí tedy jen vyrazit a objevit pro sebe kraj kolem šumavské Modravy, Kvildy a Srní.

Co mohu očekávat?

Děj filmu o zloduchu, který převádí lidi přes hranice, se odehrává na Kvildě, kde se film i točil. Kousek odtud, na Modravě skutečně v komunistických dobách sídlila pohraniční posádka, strážící nedalekou hraniční oblast. Paradoxně díky mnohaleté nepřístupnosti této oblasti jsou v naší zemi ještě stále neporušená místa, kam nyní můžeme jen po vyznačených trasách. Pěšky nebo na kole tak lze obdivovat to, co těm postarším z nás Šumava dlouhá léta nedobrovolně skrývala.

Vzhledem ke kopcovitému rázu krajiny lze předpokládat, že počet denně najetých kilometrů nebude nijak závratný. Za základnu lze ideálně vybrat Horskou Kvildu, Modravu nebo Srní. Všechna tato horská městečka disponují dostatkem ubytovacích a stravovacích možností různých úrovní, stačí jen zadat do vyhledavače. Pro stanaře, či majitele obytných busíků je nejvhodnější volbou kemp na Antýglu.

Navrhované trasy

Pro vrchaře: Modrava (985 m n.m.) – Předěl (možnost vystoupání na Poledník – 1315 m n.m.)-sjezd přes Prášilské jezero na Srní (845 m n.m.) – sjezd do Čeňkovy Pily, Myší Domky (670 m n.m.) – Zhůří (904 m n.m.) – výjezd na Horskou Kvildu (1 070 m n.m.)- sjezd na Modravu – cca 70 km. Obráceně je to ještě větší výzva!

Pro celodenní pohodáře: Srní (845 m n.m.) – Prášilské jezero (1080 m n.m.) – Předěl (možnost vystoupání na Poledník – 1315 m n.m.) – sjezd podél Roklanského potoka – Modrava (985 m.n.m.) – podél Vchynickotetovského kanálu přes Antýgl na Srní – cca 50 km

Pro rodiny s dětmi: Modrava (985 m n.m.) – podél Modravského potoka – Březník (1 133 m n.m.), dále na Modravské slatě už jen pro pěší – sjezd zpět na Modravu – podél Vchynickotetovského kanálu na Antýgl a zpět na Modravu – cca 20 km

Trasy jsou vhodné pro treková a horská kola. Než vyrazíte, dobře se zazásobte náhradními díly a nářadím. Velkým nedostatkem celé oblasti je absence jakékoli cykloopravny. V případě potřeby musíte zajet až do Sušice.

Trasy lze kombinovat podle složení skupiny, která chce společně trávit čas. Oblast je doslova protkána značenými stezkami, na mnohých místech se scházejí turistické trasy s cyklotrasami. Není proto problém zkombinovat trasy i pro skupiny, kde část se pohybuje na kole a část chodí pěšky, třeba i s kočárkem.

Mapa: SHOCart 65 Šumava – Povydří a Národní park Bavorský les

Zkušenosti čtenářů

Kristián

Zdravím! Mohu doporučit super ubytování v této oblasti 🙂 S přítelem jsme objevili tyto chatky http://www.nadrybnikem.eu/ a mohu jen doporučit 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: