Studánky Žďárských vrchů

Studánky Žďárských vrchů

  Mezi Žďárem nad Sázavou, Hlinskem, Poličkou a Novým městem na Moravě leží kraj, který jeho fandové považují za poslední oázu klidné a čisté přírody u nás. Pravda, hýří to tu zelení, svěžím vzduchem, rozlehlými lesy a hladinami rybníků. Na jejich nedotčenosti se možná podepsal fakt, že je turisté objevili až ve 30. letech 20. století.

Někdy v té době se tu Bohuslav Martinů inspiroval místním zvykem ke kantátě Otvírání studánek. Měl je spojené se Třemi Studněmi, kam jezdil za rodinou Kaprálových, jmenovitě za jejich dcerou Vítězslavou, rovněž hudební skladatelkou. Spolu chodívali do nedalekých lesů ke studánce Barborka, u které byl později další pramen pojmenován právě podle mladičké hudebnice – Vitulka. Cesta za další prýštící vodou vás zavede severním směrem na Žákovu horu, jednu z dominant kraje. Na jejím zalesněném vrcholu sice nečekejte rozhledy, zato sudánku Eleonorku. Ta významnější je ovšem u paty kopce. Jmenuje se Stříbrná a je jedním z pramenů Svratky. Od Tří Studní k ní dojedete na kole.

Devět skal

Pokud cestu od Žákovy hory protáhnete na Devět skal, dostanete se k nejvyššímu vrcholu severní části Vysočiny. Tvoří ho tři hřebeny, ze kterých skutečně vyrůstá devět bizarních kamenných věží. V roce 1976 byly vyhlášeny přírodní památkou. Šplhání nahoru stojí zato, odměníte se velkolepými rozhledy, zahlédnout můžete dokonce Krkonoše nebo Kralický Sněžník. I v blízkosti Devíti skal objevíte sudánku, zhruba půl kilometru západně od vrcholu

Do vody

Tří Studní se takřka dotýkají dva rybníky, ve kterých je příjemné koupání. Menší Sýkovský a větší Medlov, jeden z nejrozlehlejších a nejvýše položených v kraji. Obklopuje ho les, jen z části vystřídaný travnatou pláží. Vydat se můžete i k devět kilometrů vzdálenému Velkému Dářku, které naopak nabízí písčité pláže. Jeho plocha je ideální pro jachting i windsurfing, loď i surf si tu můžete půjčit.

Další informace o aktivitách najdete na oficiálních stránkách oblasti Žďárské vrchy.

Článek vyšel na cestovani.lidovky.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: