Střípky z dění na osmitisícovkách

Střípky z dění na osmitisícovkách

Hámor na vrcholu Shishapangmy, Bielecki postavil předsunutou C2 na Kančendženze, Rumuni byli evakuování z Annapurny a Dodo Kopold má „něco se žebry“. To je jen výběr z toho, co se v uplynulém týdnu stalo ve světě osmiček.

První letošní osmička – Shishapangma

První vylezenou osmitisícovkou letošní sezóny je čínská Shishapangma (8013 m). Postaral se o to tří členný tým ve složení Peter Hámor (Slovensko), Horia Colibasanu a Justin Ionescu (oba Rumunsko). Vrcholu dosáhli 30. 4. (středa) a první květnový den už byli v základním táboře. Peter tím pádem vylezl na 12 ze 14 osmitisícovek, ale nic neoslavuje, protože míří k další. Pokud si myslíte, že to bude jedna ze zbývajících dvou, Dhaulágirí nebo Manaslu, tak jste na omylu. Peter se bude pokoušet o prvovýstup v severní stěně Everestu, na jehož vrcholu již dříve stanul (r. 1998, s využitím kyslíkového přístroje).

Peter HámorPeter Hámor, zdroj: youtube.com

Synonymum pro Annapurnu jsou laviny

To si mohla na vlastní kůži ověřit rumunská expedice v čele se Zsoltanem Torokem, rumunským úspěšným horolezcem poslední doby (člen první rumunské expedice na Nanga Parbat – r. 2013). Tým byl evakuován v sobotu (3. května) ze stěny Annapurny kvůli hrozícím lavinám a zdravotním potížím.

Bielecki postupuje na Kančendženze

V severní stěně Kančendžengy (8586 m) bojuje o prvovýstup mezinárodní expedice s Adamem Bieleckim (zimní prvovýstup na Broad Peak a Gasherbrum I), Denisem Urubkem, Alexem Txikonem a dalšími lezci. Horolezcům se podařilo upevnit předsunutý tábor C1 ve výšce 6000 metrů. Další postupnou metou je tedy C2, ale po dobře odvedené práci následoval sestup do základního tábora a zasloužený odpočinek.

Nová cesta na Kanchenjungu?Nová cesta na Kanchenjungu?, zdroj: portalgorski.pl

Dodo má pod Everestem asi zdravotní problémy

Při cestě vrtulníkem uvízli společně s pilotem někde v neznámu a raději kvůli mlze a později také sněžení nepokračovali dále a raději „bivakovali“ ve vrtulníku (zpráva z 1. 5.). V neděli se na jeho facebookovém profilu objevila tato fotografie, na které je lékařský záznam s popisem „rib fracture/contusion“. Tedy „pohmoždění žebra“. V tuto chvíli nevíme, co tato situace pro další pokusy znamená…

Od Doda...Od Doda…, zdroj: FB profil „Dodo Kopold“

S využitím FB „Dodo Kopold“, climbing.com, portalgorski.pl , lideahory.cz, torok.ro

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: