Strhující film FREE SOLO přichází do kin: sólo pro Alexe Honnolda ve stěně legendárního El Capitanu

Strhující film FREE SOLO přichází do kin: sólo pro Alexe Honnolda ve stěně legendárního El Capitanu

Oscarem oceněný americký dokument FREE SOLO, který The New York Times označily za “výjimečný dar všem, kteří věří, že hranice lidských možností je stále v nedohlednu”, uvede na velká plátna českých kin 16. května distribuční společnost Artcam Films. Yosemitská stěna El Capitan přitahuje výjimečné sportovní výkony. Zlákala i nejodvážnějšího sólolezce na světě, Alexe Honnolda, kterého nic neodradilo od nebezpečného výkonu: vylézt 915 metrů vysokou stěnu bez lana, spolulezce a jakéhokoliv jištění. Jedna chyba na nejstrmější skále by znamenala smrt.

Prohlédněte si cleou fotogalerii…

FREE SOLO je směsicí napínavého thrilleru a inspirativního životního příběhu sportovce, který si klade fyzicky i psychicky náročné cíle a snaží se dosáhnout hranice nemožného. V období začátku příprav na obtížný výstup se jeho aura nepřemožitelnosti, kterou si po desetiletí zdařile budoval, nečekaně rozpadá. Vztah s novou přítelkyní znamená také změnu ve vnímání nebezpečí úrazu a nezdarů. Tvůrci Chai Vasarhelyiová a Jimmy Chin umně a s citem zachycují hluboce lidské okamžiky stejně jako životu nebezpečný výkon, to vše s excelentní, místy až závrať způsobující kamerou. Výsledkem je triumf lidského ducha.

„Během příprav a natáčení tohoto snímku jsme si ani nedokázali představit odezvu, která následovala po jeho uvedení,” vyjádřili se režiséři Elisabeth Chai Vasarhelyiová a Jimmy Chin. „Většina z nás by rozhodně nesnila o sólovém zdolání 900 metrů vysoké skalní stěny, ale Alexův příběh odvahy, odhodlání a naprostého odevzdání se tomuto snu je velmi nakažlivý a musíte jej prožívat s ním. Jsme vděční za spolupráci s National Geographic a Fox Home Entertainment a těší nás, že Alexova výprava bude nadále inspirovat ostatní k tomu mít odvahu a snít.”

Snímek získal Oscara, cenu BAFTA, 3 ceny amerických filmových kritiků Critics Choice Awards, tři ocenění Cinema Eye Awards, cenu organizace amerických filmových střihačů ACE pro nejlepší dokument i nominaci na ocenění sdružení amerických producentů (PGA) a sdružení amerických režisérů (DGA).

OHLASY Z MÉDIÍ

➔     Americký týdeník Entertainment Weekly zařadil snímek mezi 10 nejlepších filmových počinů roku.

➔     Kritici po celém světě jej komentují slovy “jeden z nejvíce strhujících filmů roku”, “naprosto jedinečný”, “úchvatný” či “obrazově ohromující”.

➔     „Tento příběh plný vášně, disciplíny a transcendence si vás rozhodně získá, ať už se o horolezectví zajímáte, nebo ne. Jeden neuvěřitelný výstup mimořádného sportovce, jeden obrovský skok pro lidstvo.“ (The Globe and Mail)

➔     „Jeden z nejvíce strhujících dokumentů roku. Stojí za to ho sledovat na co největším plátně.“ (Vanity Fair)

➔     „Ti, kteří milují závratné pocity během sledování adrenalinových dokumentů, pocítí při Free Solo vzrušenínatolik silné, že pro ně bude obtížné zažít někdy silnější.” (Variety)

➔     „Dechberoucí thriller z reálného života.“ (Indiewire)

ALEX HONNOLD

Alex Honnold (*1985) je profesionální lezec, jehož odvážné sólové výstupy na největší americké skály z něho učinily jednoho z nejuznávanějších a nejsledovanějších horolezců na světě. Nadaný, ale tvrdě pracující sportovec Alex „No Big Deal“ Honnold je známý pro svoji skromnost a pro výstupy na strmé stěny, které zdolává bez jakéhokoliv jištění. Honnold poutá pozornost médií. Objevil se titulní stránce National Geographic, v mezinárodních televizních reklamách a hrál v mnoha dobrodružných dokumentech. Založil Nadaci Honnold – neziskovou organizaci v oblasti životního prostředí.

REŽISÉŘI: ELIZABETH CHAI VASARHELYI A JIMMY CHIN

Mnohokrát oceněná dokumentaristka Elizabeth Chai Vasarhelyi je režisérkou a producentkou filmu Free Solo z produkce National Geographic, který natočila společně se svým manželem Jimmy Chinem. Prorazila už svým debutem Normal Life, který v roce 2003 zvítězil na festivalu Tribeca. Mezi její další významné tituly patří v Senegalu natočené dokumenty Youssou N’Dour: I Bring What I Love (2008), Touba (2013) a Neúplatní (Incorruptible).

Jimmy Chin je spolurežisérem, producentem a kameramanem Free Solo. Profesionální horolezec, lyžař a skialpinista je už osmnáct let členem atletického týmu The North Face a výzkumníkem pro National Geographic. Jako prvnímu a jedinému Američanovi se mu podařil sjezd z vrcholu Mount Everest. Získal řadu ocenění za svou publikační činnost mimo jiné v The New York Times, Vanity Fair a Outside Magazine. Jako režisérská dvojice se Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimmy Chin proslavili už snímkem Meru zaznamenávajícím výstup na horu Meru Peak v Himalájích, který získal Cenu diváků za nejlepší dokumentární film na festivalu MFF Sundance (2015).

Více na http://artcam.cz/freesolo/

Zkušenosti čtenářů

Stani

Prosím, opravte si popisky k fotkám na ktorých je v portréte Jimmy Chin a nie Alex Hannold. Vďaka.

natalie

díky za upozornění, opraveno

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: