Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách

Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách

Štrbské pleso je jedno z nejznámějších jezer na Slovensku. Může za to zasazení mezi tatranskými štíty, které lahodí oku, ale v této souvislosti má také skvělou výchozí pozici pro mnoho túr.

Štrbské pleso se nachází na jižní straně Tater ve výšce 1346 metrů. Z větších měst jsou nejblíže Liptovský Mikuláš a Poprad. Pokud jde o tatranské vesničky, tak pleso obklopují Podbanské ze západu, Tatranská Štrba z jihu a Vyšné Hágy na východě.

Vrcholy, pro které je Štrbské pleso ideálním výchozím bodem, jsou Predné Solisko (2093 m), Rysy (2499 m), Koprovský štít (2367 m) a nesmíme zapomenout ani na národní vrchol Slováků – Kriváň (2494 m). Dobrá strategická poloha je také důvodem, proč se tady nachází spousta hotelů, restaurací, obchodů a dokonce lyžařské středisko. Z vlastní zkušenosti vím, že hotely jsou pro turisty zvyklé spát pod stanem dost drahé.

Zajímavé údaje o Štrbském plesu

– Jeho hloubka je až 20 metrů.

– Druhé největší pleso na slovenské straně Tater po Veľkém Hincovu plesu.

– Nemá žádný povrchový odtok ani přítok.

– Průměrná roční teplota plesa je 6 °C (u hladiny).

Přístup

Pěšky

Po magistrále od Popradského plesa (5 km), po Tatranské magistrále od Troch studniček (9 km) anebo z Tatranské Štrby (5 km).

Autem

Z Česka nejlépe přes Žilinu, Liptovský Mikuláš a ve Važci odbočit na Tatranskou Štrbu a následně Štrbské pleso.

Vlakem

Při jízdě z ČR buď do vlakové stanice Štrba, anebo Poprad-Tatry. Odtud zubačkou na Štrbské pleso (nutnost zakoupení zvláštního lístku).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: