Steckův prvovýstup na Annapurnu opakován už po dvou týdnech?

Steckův prvovýstup na Annapurnu opakován už po dvou týdnech?

Možná, že linie v jižní stěně Annapurny, kterou 9.řijna prostoupil za pouhých 28 hodin švýcarský fenomén Ueli Steck, byla opakována dřív, než si kdokoliv myslel. Teda kromě dvou francouzských horolezců Yannicka Grazianiho a Stephana Benoista.

Podle zatím nepotvrzených zpráv byla právě tato dvojice autory opakování cesty Ueliho Stecka. Graziani a Benoista o svém úspěchu informovali hned 24. října. Tedy ve stejný den, kdy podle svých slov stanuli na vrcholu Annapurny. Jak už bylo zmíněno, tato zpráva zatím nebyla potvrzena třetí osobou či fotografiemi. Čeká se na to, až dvojice sestoupí do základního tábora.

Říká se, že K2 patří Italům, Nanga Parbat Rakušanům a osudovou osmičkou Francouzů je právě Annapurna. S trochou nadsázky by se dalo říct, že Ueli Steck francouzskému horolezectví tak trochu prvovýstup vyfoukl, protože cestu v roce 1992 otevřela francouzská dvojice Jean – Christophe Lafaille a Pierre Béghin. Jejich pokus však skončil tragédií. Stejně jako Steck a Bowie, zkoušeli tento prvovýstup Francouzi (Graziani a Benoist) i dříve. Přesněji řečeno v roce 2010, kdy se kvůli špatnému počasí dostali „jen“ do výšky 6800 metrů.

Yannick Graziani (vlevo) a Stephana Benoist

Další informace v souvislosti s výstupem Grazianiho a Benoista jsou různorodé a moc jich není. Ví se jen to, že své tažení k vrcholu uskutečnili alpským stylem za 5 – 8 dní (tady se informace různí). Na rozdíl od Švýcara neměli tak dobré podmínky a museli čelit nepřízni počasí.

Oba Francouzi patří mezi špičku

O tom, že Graziani a Benoist patří mezi mistry svého řemesla, svědčí jejich předešlé výkony ve vysokohorském prostředí.

Yannick Graziani (horský vůdce, Chamonix)- Mezi jeho největší úspěchy patří výstup na Makalu (8163 m, rok 2004, Nepál) a prvovýstupy na Chomo Lonzo (7804 m, rok 2005, Tibet/Čína, nominace Piolet d´Or),Pumari Chhish (7492 m, rok 2007, Pákistán) a Nemjung (7140 m, rok 2009. Nepál).

Stephan Benoist (horský vůdce, Nice) – Styl jeho výstupů je podobný jako u Yannicka. Tedy na velmi vysoké a „neokoukané“ hory. Za vše hovoří prvovýstupy na Thalay Sagar (6904 m, rok 2003, Indie, nominace Piolet d´Or) a Nuptse (7861 m, rok 2008, Nepál, druhá nominace Piolet d´Or).

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: