Steck v Dolomitech přelezl tři severní stěny a o dva týdny později vyhrál Piolets d’Or + VIDEO

Steck v Dolomitech přelezl tři severní stěny a o dva týdny později vyhrál Piolets d’Or + VIDEO

Poměrně úspěšný měsíc má za sebou Švýcar Ueli Steck. Nejdříve se mu s mladým Němcem Michi Wohllebenem (23) podařilo prostoupit třemi severkami Tre Cime di Lavaredo a v sobotu v italském Courmayeur převzal cenu za výstup roku.

Nápad na dolomitskou trilogii pochází z hlavy Michiho Wohllebena

Dolomitské počínání bylo velmi spontánní, bez nějakého velkého plánování. Michi Wohlleben sice přiznal, že tento projekt měl v hlavě již dva roky, detaily výstupu a jeho zimní realizaci nějak dlouho neplánoval. Hodnotným výkonem by bylo přelézt tři severní stěny už v létě, natož v zimě. Dvojice si k výstupu vybrala tyto cesty:

Cima Ovest – Cassinova cesta (3 hodiny a 37 minut, původní plán 6 – 12 hodin)

Cima Grande – cesta Comici – Dimai (4 hodiny a 47 minut)

Cima Piccola – Innerkoflerova cesta (2 hodiny a 50 minut)

Všechny výstupy navíc stihli za méně než 16 hodin.

O dva týdny později už si Ueli potěžkal Zlatý cepín za výstup roku

Po loňském fiasku, o které se postarala porota, když ocenila vítěznou cenou všech šest nominovaných, následoval „normální ročník“. Ten už měl pouze dva vítězné výstupy. I tak měli porotci těžké rozhodování, protože všechny výkony byly opět velmi zajímavé. O pětici nominovaných, včetně Marka Holečka a Zdeňka Hrubého, si můžete přečíst tady.

Kromě Ueliho Stecka, který byl nominován za sólový výstup jižní stěnou Annapurny, cenu získali také Kanaďané Raphael Slawinsky a Ian Welsted za průstup severozápadní stěny K6 West (7040 m) v Pákistánu, tedy do té doby neslezené hory.

Info video k výstupu na K6 West

Info video k výstupu na Annapurnu

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: