Stealth – příběh nejlepší lepičky a jejího vynálezce

Stealth – příběh nejlepší lepičky a jejího vynálezce

Od roku 1985, kdy Charles Cole přišel s novou směsí gumy, kterou pojmenoval Stealth, je lezení těžkých cest o trochu snazší. Guma Stealth je specifická vysokou přilnavostí, používá se nejen jako lepička na lezečkách, ale i na podrážkách trekových nebo cyklistických bot a nejen tam.

Američan Charles Cole (zakladatel Five Ten) koncem 70. a na začátku 80. let dělil svůj volný čas mezi lezení v Yosemitech a v Yoshua Tree. Dokončil řadu hodnotných prvovýstupů, nejznámější je nejspíš cesta Jolly Roger v jihozápadní stěně El Capitana, kterou přelezl v roce 1979 s Stevem Grossmanem. V roce 1985 zvládnul sólo prvovýstup cestou Space v jihovýchodní stěně Half Dome. Cesta má obtížnost 5.10 v yosemitské stupnici.

Po sestupu zjistil, že jeho otec prodělal infarkt. Aby pomohl živit rodinu, rozhodl se využít své předchozí studium na univerzitách v Los Angeles a Michiganu. Jeden ze školních projektů zahrnoval vytvoření seznamu zajímavých podnikatelských příležitostí. Hned na prvním místě stálo „Vyrobit novou gumu na lezecké boty“.

Na počátku 80. let se pro lezečky používala běžně dostupná guma s velmi špatnou přilnavostí. Zvláště na yosemitské žule běžné boty téměř nedržely, a tak lezci často zkoušeli všemožné „samodomo“ úpravy, jednou z populárních bylo užití gumy ze starých pneumatik letadel. Problémy ale nebyly jen přímo ve stěně, už samotný přístup pod ni byl v tehdy běžně používaných teniskách s hladkou podrážkou vcelku nebezpečný, sám Cole měl jeden velmi nebezpečný pád při sestupu ze Sentinel Rock.

A v tento okamžik se začala psát historie firmy Five Ten. Prvním Charlesovým cílem bylo vyrobit univerzální botu pro přístup pod skálu, která by byla dostatečně technická na lehčí lezení, ale zároveň umožňovala i pohodlnou chůzi po cestách. V roce 1985 tak představil botu Five Tennie.

Dalším cílem bylo připravit lepší, přilnavější gumu pro lezecké boty. V podstatě tehdy nebylo příliš složité přijít s něčím lepším, jelikož se nikdo o nic takto specializovaného do té doby ani nepokoušel. Cole pročetl v knihovně na CalTechu vše, co se týkalo výroby gumy a na základě získaných vědomostí připravil složení, s nímž šel do chemické továrny. Už první výsledky byly dostatečně dobré, ačkoli se zdaleka nebyly ideální. Cole dál pokračoval s experimenty a hledal ideální složení. Ve výzkumu pomohlo i štěstí, jednou v továrně udělali chybu a nedodrželi požadované složení, ale výsledná guma měla mnohem lepší parametry. A tak vznikla guma Stealth.

Malý krok pro lezce, velký skok pro lezení

Zdánlivě drobná úprava vybavení umožnila lezcům lézt bezpečně mnohem těžší cesty. Během 6 let se obtížnost nejtěžších vylezených stěn o několik stupňů zvýšila. „Posunulo to celý lezecký svět,“ říká k tomu Charles Cole. Ale nejen lezci byli novinkou uchváceni. Používat ji začala americká armáda, NASA nebo třeba Hollywood – Tom Cruise ji využíval při některých lezeckých scénách v rámci Mission Impossible (další informace k zajímavým inovacím Five Ten).

Jedna z prvních věcí, do nichž Cole investoval, byla vlastní laboratoř na výrobu gumy. Většinu vybavení koupil levně použitou ve výprodejích a aukcích, protože velké firmy tehdy ve velkém přesouvaly výrobu do Asie, ale mohl snadno testovat gumy s novým složením. Každý den připravil až 4 nové vzorky a tak se mu dařilo hledat lepší a lepší složení. Když si produkční tým Mission Impossible objednal botu, v níž půjde lézt po skle a hladkém kovu, během dvou týdnů zvládl připravit gumu s požadovanými vlastnostmi.

Vývoj a originální řešení provázel Five Ten i dále, firma jako první představila lezečku pro ženy stejně také jako první použila na lezečkách suchý zip. Výhodou je i nemožnost zjistit složení gumy z výsledného produktu. Inovativně řešený zip bundy či konstrukci stanu představí konkurence nejpozději do roka od uvedení, složení gumy Stealth je jak recept na Becherovku, je tím nejcenějším, co ve společnosti je.

A když v roce 2011 koupil firmu Five Ten německý gigant adidas, byla právě guma Stealth jedním z hlavních důvodů pro transakci a velmi rychle se začala objevovat i na podrážkách bot s třemi pruhy.

https://www.youtube.com/watch?v=tEmg1qszFPk

Five TenFive-ten.cz je jediným specializovaným prodejcem Five Ten v ČR

Five Ten je kvalita, fenomén a životní styl. Je jedno, jestli chceš vítězit nad ostatními nebo sám nad sebou, s těmito botami zdoláš každý cíl.

Sportovní, trekové, approach, lezecké a jiné boty Five Ten najdeš všechny pokupě na www.five-ten.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: