Špičkové vařiče SOTO: japonská kvalita nezklame ani v extrémních podmínkách

Špičkové vařiče SOTO: japonská kvalita nezklame ani v extrémních podmínkách

Japonská značka SOTO Outdoors, výrobce technicky pokročilých plynových a benzínových vařičů, vychází z bohatých zkušeností mateřské společnosti Shinfuji Burner, která vznikla už v roce 1978. Při vývoji klade velký důraz na efektivitu hoření, bezpečnost použití a spolehlivost provozu v extrémních povětrnostních podmínkách. Toto úsilí má jediný cíl, a to poskytnout lidem vařiče, se kterými si budou moci své výpravy do hor a za dobrodružstvím užívat bez starostí.

Letitá tradice

Zakladatel firmy Hajime Yamamoto působil v regionu, kde v zimě teploty padaly až na -40 °C.  Předehřátí hořáku v té době běžně trvalo zhruba dvě až tři minuty, což znamenalo zbytečnou ztrátu paliva a času, a tak se rozhodl dát dohromady tým, kterému by se podařilo tuto dobu zkrátit na několik sekund. Krátce na to vznikla společnost Shinfuji Burner, jejíž produkty brzy ustavily nový standard pro celé odvětví. Předehřátí už nezabralo několik minut, ale jen 15 sekund.

Průmyslové hořáky slavily úspěch, a tak se společnost vrhla na rozšíření nabídky o modely pro domácí použití. Na ty v roce 1990 navázal výkonný zapalovač Pocket Torch, jehož plamen jen tak něco nesfoukne. Tenhle praktický nástroj přivedl tým na myšlenku využít získané zkušenosti k výrobě potřeb pro pobyt v přírodě.

Ve znamení inovací

Značka SOTO Outdoors oficiálně vznikla v roce 2010. Od té doby uvedla na trh hned několik v mnoha ohledech inovativních produktů, které získaly celou řadu významných ocenění. Máme-li jmenovat, určitě nemůžeme opomenout benzínový vařič SOTO Muka s převratným systémem startu bez ožehavého předehřívání. Tuto technologii převzal i mladší kousek SOTO StormBreaker. Ten zase způsobil revoluci tím, že se při použití různých druhů paliva obejde bez nutnosti výměny trysek. Podíváme-li se na úplně druhou stranu spektra, nelze nezmínit plynový model SOTO WindMaster, který díky vestavěnému závětří nezhasne ani v tom nejsilnějším větru.

SOTO prostě nepřešlapuje na místě, ale pevným krokem kráčí vpřed. Usiluje o jediné, tedy aby z každého hořáku nesoucího logo značky stoupal modrý plamen, důkaz efektivního spalování paliva. Ve vývoji staví na poznatcích z přímo v terénu a zkušenostech lidí, kteří s jejími produkty vyráží do vysokých hor i arktických oblastí.

Své vařiče vyrábí v továrně v Japonsku, což jí dává přímou kontrolu nad celým procesem vzniku každého kousku. Pozornost, kterou věnuje kompletaci, dokládá už jen to, že se některé mechanismy sestavují pod mikroskopem. Hotové produkty navíc procházejí výstupní kontrolou, při které je každý z nich důkladně zkontrolován a podroben testování. To zaručuje, že se na trh a následně i do hor dostanou opravdu jen kousky, na které je spoleh.

Vařiš SOTO WindMaster používá systému přívodu paliva se zabudovaným regulátorem tlaku.
Vařiš SOTO WindMaster používá systému přívodu paliva se zabudovaným regulátorem tlaku.

Vyberte si ten pravý

Desítky let vývoje, prémiové materiály, vysoká užitná hodnota, příkladná úroveň zpracování, to vše činí z produktů SOTO přesně ten kus výstroje, který chcete mít vždy ve svém batohu. Portfolio vařičů japonské značky je široké, najdete v něm kousek pro každou výpravu.

Když záleží na každém gramu

Plynový vařič SOTO Amicus tak trochu klame tělem, neb i přes nízkou hmotnost a malé rozměry poskytuje dostatek výkonu pro použití v zimních podmínkách. Částečně za to vděčí konkávnímu tvaru hořáku, který plamen skvěle chrání před působením větru. Společně s lehounkým hrncem z anodizovaného hliníku SOTO New River Pot tvoří parádní set, který nadchne především všechny, kdo chtějí cestovat opravdu nalehko. Ti navíc neušetří jen váhu, ale i místo, neboť hrnec s víčkem z teplovzdorného plastu pojme jak vařič samotný, tak i standardní stogramovou kartuši.

Ultralehký set na vaření vařič Soto Amicus a hrnec New River Pot.
Ultralehký set na vaření vařič Soto Amicus a hrnec New River Pot.

Do náročných podmínek

Název hovoří jasně, plynový vařič SOTO WindMaster si poradí i tam, kde jiným už může docházet dech. Nevděčí za to ovšem pouze konkávnímu hořáku s integrovaným závětřím, ale také pokročilému systému přívodu paliva se zabudovaným regulátorem tlaku. Co je na něm tak skvělé? Oproti tradičním jehlovým ventilům dokáže udržet konstantní, a hlavně vysoký výkon i za nízkých teplot, kdy se palivo ochladí a v kartuši klesne tlak.

Konstrukce vařiče umožňuje snadnou výměnu kompaktních tříramenných nožiček TriFlex za stabilní čtyřramenné 4Flex, které poskytnou dostatečnou oporu i při použití větších nádob. I s těmi je ale tenhle skvělá kousek lehký a po sbalení i skladný.

Plynový vařič SOTO WindMaster díky vestavěnému závětří nezhasne ani ve větru.
Plynový vařič SOTO WindMaster díky vestavěnému závětří nezhasne ani v tom nejsilnějším větru.

Na cesty do neznáma

Jak už padlo, multifuel Soto StormBreaker způsobil při svém uvedení na trh nemalé pozdvižení. Aby také ne, použití více druhů paliva bez nutnosti výměny trysek umožnil jako vůbec první na světě. Při spalování benzínu se krom toho obejde bez předehřívání. Stejně jako starší Muka Stove zkonstruován tak, že při startu vžene do hořáku spolu s palivem velké množství vzduchu. Tímto vznikne jakýsi vysoce hořlavý aerosol, který rychle rozehřeje soustavu a umožní přepnutí do pracovního módu už cca po dvaceti sekundách.

Díky tomuto řešení se nemůže stát, že se hořák promění v „ohnivou kouli“, jako tomu občas bývá, když na pánvičku nateče více paliva, než je potřeba. Manipulace s vařičem je tak o poznání jednodušší a bezpečnější. Provoz je navíc velmi čistý, při zhasínání totiž stlačený vzduch vyžene z celé soustavy zbytky benzínu.

Hořák má stejně jako dříve uvedené plynové modely konkávní tvar a integrované závětří, takže si bez problémů poradí i s pořádným vichrem. To se samozřejmě odráží v zachování vysokého výkonu za nepříznivých podmínek. Základna vařiče je díky velkému rozpětí tří nožiček dostatečně stabilní na to, aby unesla i větší nádobu.

Multifuel vařič Soto StormBreaker jako první na světě umožnil použití více druhů paliva bez nutnosti výměny trysek.
Multifuel vařič Soto StormBreaker jako první na světě umožnil použití více druhů paliva bez nutnosti výměny trysek.

Před použitím plynu stačí jen našroubovat na kartuši ventil a připojit přívodní hadičku. Stejně jako u pumpy i zde najdete mechanismus pro jemnou regulaci plamene.

HUDYsport je síť obchodů s outdoorovým zbožím, která se těší již třicetiletou tradicí kořenící v Hřensku v Česko-saském Švýcarsku. Za jejím vznikem stojí výborný lezec Jindřich „HUDY“ Hudeček, ten se svými lezeckými kamarády v roce 1990 otevírá první kamennou prodejnu, která na stejné adrese sídlí dodnes. HUDYsport je výhradním dovozcem značek Mammut, Millet, La Sportiva a Deuter do České republiky. www.hudy.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: