Sólový pokus, velký polský tým a ambiciózní Italové. Ti všichni chtějí na Nanga Parbat!

Sólový pokus, velký polský tým a ambiciózní Italové. Ti všichni chtějí na Nanga Parbat!

Horolezecké expedice, které se snaží o první zimní výstup na Nanga Parbat, jsou v plném proudu. Některé z nich už ze své domoviny odletěly více než před měsícem a jiné už svůj pokus ukončily. Jak to na Nanga Parbat vypadá, se dozvíte v článku.

Je tomu zhruba měsíc, co jsme vás informovali o tom, že se několik expedic pokusí o zimní výstup na pákistánskou osmitisícovku Nanga Parbat. Tedy jednu z posledních dvou osmitisícovek, která nebyla vylezena v zimním období. Tou druhou je K2, ale tam se letos nikdo nechystá.

Poláci a italsko-německý tým

Šestičlenný polský tým se začátkem ledna rozdělil na dvě části. To proto, aby mohl postavit třetí postupný tábor ve výšce nad 6000 metrů. Jenže při tomto pokusu o další postup ho zradilo počasí. První tým ve složení Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski a Michał Dzikowski to zabalil ve druhém táboře (5500 m). Druhá parta (Jacek Teler, Paweł Dunaj i Michał Obrycki), která vyrazila o den později, ještě o tábor níže (5100 m).

Co se týče Simona Mora, Davida Göttlera a Emilia Previtaliho, tak jsou na tom podobně jako Poláci. Podle zpráv z webu wspinanie.pl spolu obě tyto expedice spolupracují a společnými silami fixují Rupalskou stěnu.

Podle předpovědi má však v nejbližších dnech přijít zlepšené počasí ze severovýchodu, takže se dá očekávat, že přijde na řadu další pokus o postavení C3.

Sólo výstup Němce Ralfa Dujmovitse je u konce

Ralf a jeho filmařský parťák Darek Zaluski své snažení o Kinshoferovu cestu v Diamirské stěně už ukončili (Darek měl Ralfovi pomáhat jen přes úvodní ledopád). Důvodem bylo vysoké objektivní nebezpečí ve stěně, které hrozilo především spuštěním laviny, a to v důsledku uvolnění jednoho z obrovských seraků. Ani lezecké podmínky nebyly ideální. Strmé kuloáry byly pokryty vrstvou tvrdého ledu.

Nebezpečné seráky, křížek-depozit, kolečko 1.tábor, foto:  Ralf Dujmovits, zdroj: wspinanie.pl

30. prosince dosáhl Ralf výšky 5500 metrů, následujících 36 hodin však sněžilo. Poté, co se obloha vyčistila, bylo možné si stěnu i s novou sněhovou nadílkou prohlédnout dalekohledem a učinit rozhodnutí o ukončení expedice.

Ralfovo oficiální vyjádření k ukončení expedice:

„Jsem přesvědčen, že je možné prostoupit sólo a v zimě Diamirskou stěnu. Rozumné je se předtím aklimatizovat v jiných vysokých horách (Ralf se aklimatizoval na Aconcague). Budete však potřebovat hodně štěstí a schopnost přizpůsobit se náročným podmínkám.

Věřím, že to jde a budu mít spoustu času si rozmyslet, jestli chci svůj sólo pokus v budoucnu opakovat. Odcházím s nostalgií. Bylo to obtížné, ale také divoké a krásné dobrodružství.

Přeji všechno nejlepší v roce 2014. Nejdůležitější je zdraví a mít kolem sebe milující lidi. Přejeme hodně štěstí a úspěchu oběma expedicím pod Rupalskou stěnou!“

S využitím wspinanie.pl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: