Sněhovou Horskou výzvu v Jeseníkách ovládli Najvert s Trtkem a Rampírová se Skalickou

Opravdu náročné podmínky si letos připravila příroda v Jeseníkách na první Horské výzvě. Se sněhem, větrem, místy ledem, ale také krásnou slunečnou sobotu a 63 kilometry v horách se nakonec nejlépe vyrovnala dvojice Stanislav Najvert a Libor Trtek. V ženách na hlavní trati vyhrála dvojice Rampírová-Skalická.

I přes letní teploty v celé České republice zůstalo na hřebeni Hrubého Jeseníku více než metr sněhu, se kterým se muselo o víkendu popasovat rekordních 900 běžců. Z toho důvodu také organizátoři několik dní před závodem vyhlásili změnu pravidel a povolili běžcům použití sněžnic, nesmeků, maček i bot s hroty, což se obvykle na Horských výzvách nepovoluje.

Hlavní výhodou Horské výzvy v Jeseníkách, která bezesporu i přes vyšší startovné běžce k tomuto závodu táhne, je krásná trať, na které běžci překonají velkou část hlavního hřebene. Pohledy zpět na hřebenovku kolem Vysoké hole a Pradědu, kterých se běžci díky skvělé viditelnosti dočkali během nekonečné pasáže na serpentinách kolem nádrže Dlouhé Stráně, byly opravdu za odměnu.

Na 63 km dlouhé trati nejrychlejší Najvert s Trtkem a Rampírová se Skalickou

V pátek večer přesně pět minut před půlnocí odstartoval v Koutech hlavní závod na 63 km. Běžci museli čelit nejen tmě a zimě, ale také sněhu a v noci zledovatělým místům na trati. I proto mnoho z pomalejších dvojic využilo možnosti vybavit se nesmeky, k vidění byly i dvojice se sněžnicemi.

Hlavní závod v mužském podání se lámal ještě v noci kolem 15. kilometru, kde se utrhly první dvě dvojice, z nichž v závěru měli více sil právě Stanislav Najvert s Liborem Trtkem, kteří dokázali zvítězit v čase 8:25 před dvojicí Žákovský-Otevřel. Pro třetí místo si doběhli těsně před startem závodu na 35 km vytrvalci Paloncy se Šilarem, vítězové letošní Zimní výzvy.

V ženách potom na dlouhé trase dominovala dvojice Rampírová-Skalická, které dokázaly zvítězit o 7 minut před Stehlíkovou a Lubinovou. Pro třetí místo si již s větším odstupem doběhla dvojice Hlaváčová-Sýkorová.

Trasu Half (35 km) bezkonkurenčně ovládli Maceček s Ondruchem

Jen chvíli po doběhu nejlepších dvojic na trase LONG odstartoval do slunečného rána kratší a rychlejší závod na 35 km s udávaným převýšením přes 1700 m, což ve sněhových podmínkách byla pro většinu běžců také pořádná horská výzva. Od startu v Koutech na závodníky čekalo prudké stoupání až na vrchol Malého Jezerníku, kde se již trasa napojila na trasu LONG. Hned v tomto úvodním stoupání se vykrystalizovalo čelo závodu.

Právě na Malém Jezerníku se běžci dostali na krásnou hřebenovku Jeseníků, kde čelo závodu postupně začalo předbíhat pomalejší závodníky z dlouhé tratě. Na prvním místě v tu chvíli již poměrně bez problémů operovala dvojice Maceček s Ondruchem, která si v seběhu z Pradědu vytvořila bezpečný několikaminutový náskok na druhé v pořadí, orientační běžce Dlabaju s Otrusinou. „Byl jsem rád, že jsme v druhé polovině trati nemuseli jít na krev a závodit o vítězství, protože podmínky ve sněhu byly skutečně náročné a závěrečná sjezdovka také stála za to“ uvedl v cíli vítězný Maceček. Nejzajímavější byl nakonec souboj o třetí místo, které nakonec vybojovali bratranci Bořilovi reprezentující redakci Svetbehu.cz. Definitivně dotírající soupeře zlomili až v závěrečném technickém seběhu po sjezdovce dolů do cíle.

V ženách nenašly konkurenci Linda Beniačová a Marcela Mikulecká, které dokázaly 35 km dokončit za 4:37.

Nedílnou součástí závodů Horské výzvy je týmové pojetí, kdy běžci musejí sladit výkonnost a třeba si i na trati vzájemně pomáhat. Kombinace individuálního sportu s týmovým zážitkem je, myslím, pro všechny běžce skvělým zážitkem, na který dlouho vzpomínají.

Horská výzva – závody mixů i tzv. dogtrekkingu

Součástí všech závodů byly také závody v tzv. dogtrekkingu, kde se o vítězi na 35 km trase rozhodovalo až v zajímavém finiši, který proměnil ve vítězství Jiří Švancara. Na dlouhé trasy si s bezpečným náskokem pro vítězství doběhl Jaroslav Maixner.

Kromě dogtrekkingu byly ve všech závodech vypsány i Mix kategorie můžu a žen. V nich si na dlouhé trati pro zlato doběhla dvojice Marie Jiříčková a Jarda Jisl. Na 35 km dlouhé trati potom zvítězila dvojice Kokošek-Krstevová.

Bohatý doprovodný program, krátká trasa i Pochod s Mixitkou

Součástí závodů v Jeseníkách byly kromě dvou vytrvalostních závodů také kratší závody SHORT a tzv. Pochod s MixItkou. Kromě toho se běžci a jejich doprovod mohli po celý den zabavit bohatým doprovodným programem.

Dalším závodem tohoto populárního seriálu horských běhů bude v polovině června závod v Krkonoších, kde na běžce čeká také slušná porce kilometrů a jako vždy krásné horské scenérie.