HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Sněhové královny v rakouském Verwallu

Sněhové královny v rakouském Verwallu

Meteorologové milovníky zimních sportů tento týden nepotěšili – sněžit do Vánoc moc nemá a kdo ví, co bude potom. Zpříjemnit chvíle si můžete počtením o skialpinistickém výletu v rakouském Verwallu!

Oblast Verwall (neboli „krásné údolí) ležící nedaleko rakouského St. Antonu je rájem strmých svahů, černých a šedých skal, pyramidových vrcholků. Hrozivé hřebeny lákají každého! Většina turistů či skialpinistů zná zdejší nejvýraznější vrchol Patteriol (3056 m n.m.).

Právě sem zavítaly v zimě za ideálních podmínek dvě skialpinistky – Tine Hurber a Angelika Kaufman. Severní úbočí výše zmíněného Patteriolu (3056 m n.m.) přitahovalo jejich oči i veškerý zájem jako magnet – a vlastně nejen ten, ale celé údolí!Sněhové království

Konečně se dočkaly. Krásné počasí na několik dní slibuje základ úspěchu. Zbytek je už na zkušenostech dvou skialpinistek a jejich umění ve svazích.

První den je ale vždycky „zahřívací„, není nad správnou a důkladnou rekognoskaci terénu pro další postupy.. Tina a Angelika startují v Rendlbahnu a lyže nasazují až v Moosbachu (1930 m n.m.), poté se vydávají přes ledovec a strmou jižní stěnou Ferneru až do sedla mezi Grosser Küchlferner a Küchafernerem. Zadarmo to jistě nebylo, poslední strmý výšlap do sedla s lyžemi na ramenou prověřil veškerou připravenost. Ze sedla je však krásně vidět na Patteriol a potenciální trasu sjezdu. Tu je potřeba perfektně naplánovat, neboť většina zítřejší cesty se bude odehrávat ještě v noci. Sjezd ze sedla až na chatu Konstanzer nabízí výběr mimojiné z několika strmých žlabů – ideální rozcvička svalů! Cestou se však mysl obou žen upíná na neustálé promýšlení zítřejšího sjezdu!

Druhý den začíná velmi brzy, ještě v noci. Budíček v 2:20 a kdo to zná, ví, že pobalit v tuto noční hodinu všechny věci a odhodlat se k výstupu je někdy nadliský výkon! Rozespalé doráží na východní úpatí Patteriolu (3056 m n.m.), kde začíná skalnatý úsek a přichází na řadu i trochu nechtěného rozptýlení – při připínání lyží na batoh vypadne jedna z nich Tině a ztrácí ji z dohledu. Trochu propadají panice, že je projekt sjezdu v ohrožení, ale nakonec se lyže objeví nečekaně blízko nich a nikam dolů pod skály nesjela. Štěstí!

Postup dál zkouší psychickou stránku skialpinistek, protože musí monotónně šlapat vzhůru za sebou ve strmém svahu. Nakonec přichází na řadu i cepíny a mačky, objevuje se sluníčko a myšlenky putují k urychlení postupu, pokud chtějí po výstupu na Patteriol (3056 m n.m.) sjet jeho jihovýchodní svahy, jak plánovaly! Plány se ale se zvyšující teplotou opravdu mění – z výstupu na horu a pohyb v jihovýchodních svazích se stal „pouze“ traverz pod vrcholkem. Důvody byly jasné – vlhnoucí sníh ve žlabech nebyl bezpečný a hrozil lavinami. Co ale dělat, když se do svahů opírá sluníčko a chcete se vyhnout lavinám? Utečte do „severky“!

Severní strana Patteriolu (3056 m n.m.) nabízí 45 stupňový svah ve stínu, který je přímo perfektní ke sjezdu! Ačkoli žádná z žen nezná terén podrobně, zkušeně ho odvozují z mapy. Druhá polovina žlabu nabízí i dokonalý prašan, rozhodnutí se tedy vyplatilo! Hladké a široké svahy Verwallu lákají k dalším sjezdům, ale Tina i Angelika vědí, že údolí je za takového počasí plné časovaných bomb – lavin. Rozhodují se pro sjezd až dolů a odjezd domů. I tak za sebou mají sjezd severního žlabu Patteriolu (3056 m n.m.), což je mezi skialpinisty rozhodně dobrá trofej!

Video na závěr

Není to sice pohled na žádný skialpinismus, ani samotný Patteriol (3056 m n.m.), ale alespoň letecký záběr oblasti Verwallu a okolí, konkrétně hory Piz Buin (3312 m n.m.). Myslím, že sami uznáte, že místní terény nejsou žádná legrace!

S využitím adidas.com.

adidas

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: