HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Smrk je houby les. Darujte kus pralesa

Smrk je houby les. Darujte kus pralesa

Hledáte originální dárek? Obdarujte své blízké či sebe opravdovým dárkem, který přetrvá až ke generacím pravnuků. Darujte kus českého pralesa, plného naděje.

Objednejte si proměnu alespoň 10 m2 Nového pralesa a získejte dárkový certifikát „Patron Nového pralesa“.

Nový prales je projekt revitalizace lesů na Ještědském hřebenu, kde liberecká nezisková organizace Čmelák – Společnost přátel přírody již od roku 2004 přeměňuje smrkové monokultury na původní smíšené lesy plné života.

Les je víc než smrk

České lesy stůňou, když v nich rostou jenom smrky. Pak jsou v lese jen tyče dřeva, jinak nic. A není to škoda? Takový smíšený les má v sobě spoustu tvarů, barev, vůní, zvuků a života.

Nemusíte být odborník, stačí selský rozum: v pořádném lese je mnohem víc věcí k vidění, víc hub ke sbírání, víc zvířat okolo, víc vůně, víc barev všeho. Tak má vypadat les. Ten se snažíme obnovit. Ty holé smrkové tyče vedle sebe, to je sklad dřeva. Smrk je houby les a tečka.

Od zahájení projektu jsme prosvětlili porost prořezáním smrků a do připravených míst dosazujeme sazenice buků, jedlí, klenů, mléčů, jasanů, jilmů a ptáčnic. Na prosvětlené plochy se pomalu začíná spontánně navracet život. Nový prales dnes tvoří 6 oddělených pozemků o celkové rozloze 35 hektarů, které chceme postupně propojit v jediný, druhově pestrý a ekologicky plnohodnotný les.

Více na www.novyprales.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: