Slovenský Radek Jaroš bojuje na K2

Slovenský Radek Jaroš bojuje na K2

Promiňte mi to přirovnání, ale svým snažením o slezení všech čtrnácti osmitisícovek vidím v Peteru Hámorovi paralelu s Radkem Jarošem. A paradoxně se pokouší o horu, na které byl Radek vždy neúspěšný, prozatím.

Pár informací o Peterovi…

Peter Hámor je slovenský horolezec, který má za sebou už několik hodnotných výstupů, a to nejen v Himálajích, ale také v Alpách. Důkazem jsou průstupy severními stěnami Eigeru a Matterhornu.

A jakých výsledků dosáhl v Himálajích a Karákorámu?

Skvělých! Vždy se vrátil živý a navíc se mu podařilo vylézt již na devět ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa (Annapurna – 2x, Broad Peak, Čo Oju, Gasherbrum I a II, Kančendženga, Makalu, Mount Everest, Nanga Parbat).

Letos se pokouší už o druhý vrchol nad hranici 8000 metrů. 17. 5. vylezl na již zmíněnou Kančendžengu.

Situace na K2?

Své snažení zaměřil on a jeho tým na Baskickou cestu přes Česenův pilíř. Jak se jim zatím daří, můžete vysledovat ze zpráv, které pravidelně vychází na jeho webu

29.6.

Dnes začali chlapci prvý deň trekingu na ceste do BC.

5.7.

Dnes chlapci došli na miesto, kde si postavili základný tábor. BC stojí vo výške 4 903 metrov. Snáď majestátna K2 k nim bude vľúdna a nebude ich trápiť…

9.7.

Podmienky v Cesenovej ceste na K2 nie sú veľmi priaznivé. Množstvo snehu na kopci spôsobuje pravidelné zosuvy lavín celou Cesenovou cestou. Dnes ráno teda vyrazili chlapci zo základného tábora a zamierili na Abruzziho hrebeň (Abruzzi Spur). Vo výške 6 075 metrov si po vykopaní plošiny postavili stan (C1).

10.7.

Chlapci sú naspäť v BC.

13.7.

Včera chlapci prespali v C1 a dnes postavili stan v C2 (6 678 m). Začalo im snežiť, ráno sa teda podľa situácie rozhodnú, či budú pokračovať alebo zbehnú do BC.

14.7.

Chlapci sú naspäť v BC.

S využitím peterhamor.sk

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: